1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yok Artık Dedirtti
Yok Artık Dedirtti

Yok Artık Dedirtti

A+A-

Son zamanlarda dünyanın gündemindeki corona can alarak hızla yayılmaya devam etmektedir. Karantina altına alınan ilk ve tesadüfün böylesi dedirten ticari gemi M/V Corona virüs yüzünden Güney Afrika’nın cape town limanında esir kaldı. 3 gündür limanda tutulan gemide corona virüsü tespit edilen bir kişi karantina altına alındı. Gemi de limanda karantinasına devam etmekte.

Atlas okyanusuna doğru yola çıkan gemi 187 metre uzunluğa 50 bin ton ve 32 metre genişliğindedir. Gemide bulunan bir mürettabat rahatsızlanarak gemi kaptanının gözünden kaçmadı. Gemi kaptanı durumu hemen Güney Afrika denizcilik kurtarma merkezine bildirerek örnek bir davranış sergilemiştir. Haberi alan yetkililer hiç vakit kaybetmeden gemiye gelerek mürettebatta incelemeleri yaparak corona virüsünü tespit etmişlerdir.

Virüs Gemiye Nasıl Sızdı

Virüsü gemiye taşıyan mürettabat İstanbul’dan aktarmalı uçuş yaparak cape town şehrine gittiği öğrenildi. 3 gün önce rahatsızlanıp kaptanın dikkati sayesinde karantinaya alındı. Milliyeti belli olmayan ve belirtilmeyen mürettabat ile bir arkadaşı da güvenlik gereği karantinaya alınmak durumunda kalmıştır. Güvenlik sebebi ile hemen karantina altında hastaneye sevki sağlandı ve sağlık durumu ile ilgili bir bilgi söylenmemekte. Virüs olan kişinin bulunduğu gemi bir süre daha limanda kalarak karantina sürecine devam edecektir. Yetkililer süreyi belirtmezken titiz bir çalışma gerçekleştirmektedir.

İsmi İle Tesadüfün Böylesi

Dünyanın gündeminde olan ismini covid-19 bileşeninden alan corona virüsü aynı isimle bilinen M/V Corona gemisinde olması tesadüfün böylesi dedirtti. Gemi Yunan armatör nomikos un sahip olduğu marshall bayraklarına sahiptir. Uzunluğu 187 metre 32 metre genişliği ve 50 bin ton ağırlığı olan konteyner gemisi de bir mürettabat sayesinde karantinaya alınan ilk ticari gemi ünvanını almış oldu.

Karantina Süresi

Mürettabat ile bir kişinin daha karantina da olduğu ve durumları ile ilgili Bilgi verilmeyen kişiler ile gemi de belli bir süre daha karantina altında tutulacak. Yetkililer gerekli tüm çalışmaları ve incelemeleri yapmaktadır. Karantina süresinin ne kadar süreceğine dair bir açıklama yapılmamaktadır. Gemi limanda bekletilmekte ve titizlikle yetkililer işlem yapmaktadır. Başka kişilere bulaşma riskinin farkındalar ve önlemlerini buna göre almaktadırlar.

Etiketler : , ,