1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Destekleri Yaşlılık Maaşı Yardımı
Devlet Destekleri Yaşlılık Maaşı Yardımı

Devlet Destekleri Yaşlılık Maaşı Yardımı

A+A-

Devletin her vatandaşının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için belli miktarda ödemeler yapması gerekebilir. Özellikle de sosyal güvencesi olmayan ve belli bir yaşın üstündeki kişiler için bu yardımlar çok daha hayati değerde olabiliyor. Ülkemizde 65 yaş üstündeki yaşlılara yaşlılık maaşı yardımı adı altında bir devlet desteği sağlanıyor. Sosyal yardımlaşma kapsamında yapılan bu yardımlar, ülkemizde en eski uygulamalardan biri olması açısından da manevi öneme sahiptir. Yaşlılık maaşı yardımı ilgili bu yıl yapılan yeni düzenlemelerle çok daha fazla kişiye yardım edilmesi planlanıyor. Bu amaçla maaşın alınabilmesi için gerekli olan bazı kriterlerde düzenlemelere gidildi. Bu yıl itibariyle 65 yaş yaşlılık maaşı alacak olan kişiler ailelerinden ayrı olarak değerlendirilecek. Önceki yıllarda çocuklarının geliri üzerinden de yapılan değerlendirme bu yıl itibariyle sadece kişiyi ve varsa eşini baz alır hale getirildi. Kişilerin özellikle de yaşlıların çocuk sahibi olmaları ne yazık ki ihtiyaç sahibi olabilecekleri ihtimalini ortadan kaldıramıyor. Bu konuda devlet desteğini bekleyen birçok insan var.

Yaşlılık Maaşı Alabilmek İçin Şartlar

65 yaş yaşlılık maaşı alabilmesi için devletin vatandaşlarında dikkat ettiği üç temel unsur vardır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir;
  • Vatandaşların öncelikle 65 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor,
  • Emekli maaşı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir gelirinin olmaması,
  • Aylık gelirinin 607 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.
Yukarıdaki şartları sağlayan kişilerin, başka bir gelirinin de olmadığı gerekli belgelerle ispatladığı takdirde yaşlılık maaşı devlet desteği kapsamında ödenmeye başlar. Ayrıca kişilerin gelir tespti yapılırken artık banka mevduat hesaplarına da bakılmaya başlandı. Yaşlılık maaşı için başvuru yapmak isteyen vatandaşların, bağlı bulundukları kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapmaları yeterli olur. Yaşlılık maaşı başvurusu değerlendirmeye alınırken vatandaşların varsa engellilik durumları da göz önünde bulundurulur. Bu yıl temmuz ayından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte vatandaşların artık 3 ayda bir ödeme değil her ay yapılmasına karar verildi. Bu doğrultuda 65 yaş yaşlılık maaşı yardımı almayı hak kazanan herkes her ay 637 TL devlet yardımı almaya başlayabilir. Yapılan düzenlemeyle birlikte bankaya yatan bu maaşı 10 ay çekmeyen kişilerin maaşı kesilir.