1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaşlılık Aylığı Tutarı
Yaşlılık Aylığı Tutarı

Yaşlılık Aylığı Tutarı

A+A-

Yaşlılık maaşı tutarı, 65 yaş ve üstü yoksulluk sınırının altında olan yaşlılara verilen bir miktar paradır. Genel olarak bu maaş, hiç bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan kişilere verilmiş bir haktır. Bu yaşlılık maaşı bir nevi büyüklerimizin iyi kötü geliri olması amacı ile verilmektedir. Beraber yaşadıkları çocukları veya torunun yanında kendi ihtiyaçlarını kendileri alabiliyor olmaları onları çok mutlu ediyor. Devlet yaşlıların ailesinden ayrılmaması ve vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin her geçen gün yükseltilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına 65 yaş aylığını alma hakkı tanımıştır.

Yaşlılık Maaşını Kimler Alabilir?

Hiç bir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü olan vatandaşlara yaşlılık maaşı verilir. Yani emekli olmayacak, herhangi bir kurumda çalışır görünmeyecek, sosyal güvenlik kurumundan herhangi bir aylık almayacak olan yaşlılar yaşlılık maaşı almaya hak kazanmıştır.  Bunların yanında nafaka alan ya da bunu alma hakkı olabilen kişiler de yine yaşlılık maaşı alamıyorlar. Hane halkının almış olduğu ortalama gelir tutarının asgari ücret tutarının üçte birinden daha fazla olduğu durumlarda da yine yaşlılık maaşının alınması mümkün olmuyor.

65 Aylığı İçin Başvuru Nasıl Yapılmalıdır?

Kişilerin 65 yaş maaşından yararlanabilmesi için öncelikle adresinin bağlı bulunduğu kaymakamlıktaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gerekli başvuruyu gerçekleştirmesi gerekiyor. Doldurulması gereken başvuru formu ise Aile Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alıyor. Sonrasında valilik ve Kaymakamlıklara gidilerek buraya bağlı olan defterdarlıktan başvuru evrakları tamamlanıyor.

Başvuru evrakları için Mal Müdürlüğünden de evrak temin edilebiliyor. Sonrasında ise il ya da ilçe idare kurulunun muhtaçlık kararının tüm belgelerinin temin edilmesi gerekiyor. Tüm belgeler SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne eksiksiz şekilde iletilmelidir.

SGK incelemesi sonrasında ise kişilerin 65 yaş yaşlılık maaşlarını alıp almayacaklarına karar veriliyor. Bu maaşın alınabilmesi için yapılacak olan başvuruyu eğer kişinin yakını yapacak ise mutlaka mahkemeden vasisi olduğuna dair vasilik kararı alınması gerekiyor. Yaşlılık maaşı farklı dönemlerde artışlar göstererek yaşlıların daha iyi yaşam koşulları elde etmesini sağlamak amacı ile verilmektedir. Bu uygulamadan birçok 65 yaş üstü yaşlı faydalanıyor.