1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Yaşlılık Aylığı 2021 Yılında Yeni Düzenlemeyle Zamlandı
Yaşlılık Aylığı 2021 Yılında Yeni Düzenlemeyle Zamlandı

Yaşlılık Aylığı 2021 Yılında Yeni Düzenlemeyle Zamlandı

A+A-

Yaşlılık Aylığı Almak İçin Ne Yapılır?

Yaşlılık aylığı alabilmek için yaşadığınız şehrin valiliğine veya ilçenin kaymakamlığında bulunan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı'na başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru neticesinde gerekli şartları karşılayan kişilere yaşlılık aylığı bağlanacaktır. Gerekli şartları karşılamayanlar yaşlılık aylığından faydalanamaz.

Yaşlılık aylığı başvurusu yaparken sahtecilik yapanlar cezai yaptırımla karşı karşıya kalır.

Yaşlıları ilgilendiren bir makale hazırladık. 2021 Yılında Sosyal Yardımlar Zamlandı . Detayları öğrenmek isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

Yaşlılık Maaşı 2020'de Ne Kadar?

Geçen sene kişi başına düşen gelirin 423 TL altında olması şartı ile 65 yaşını dolduran kişilere yaşlılık aylığı bağlanmaktaydı. Aylık 265 lira ödenirken, 3 ayda verilen toplam miktar 798 liraydı. Bu sene yani 2020 yılında 3 aylık toplam ödenecek miktar devletimiz tarafından 1500 Türk Lirası'na yükseltildi. Yani her ay 3 ayda bir 1500 Türk Lirası ödeme yapılacak.

Maaş Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Gerekli şartları taşıyan yaşlılar ilk olarak bulundukları şehrin ve ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvuruda bulunmaları gerekiyor. Vakıftan temin edecekleri muhtaçlık belgesi ile beraber SGK'ya başvuruda bulunabilir, yaşlılık maaşı alabilirler. Vakıf tarafından başvuruda bulunan kişi ile ilgili genel bir araştırma gerçekleştirilir. Hane ziyareti yapılır ve sosyal inceleme sonucu yaşlılık maaşının verilip verilmeyeceğine kanaat getirirler. Başvuru yapan kişinin muhtaç olup olmadığını tespit ettikleri takdirde evrak SGK'ya gönderilir. Yapılan tüm bu işlemler başvurudan sonraki 1 ay süre içerisinde gerçekleşir. Başvuruda bulunulması için gerekli olan belgeler 2022 sayılı kanunda belirtildiği üzere 65 yaşını dolduran muhtaç ve kimsesiz tüm vatandaşlara aylık bağlanması hakkındaki kanun hükümlerince ekte bulunan başvuru formuyla beraber muhtarlıktan temin edilecek muhtaçlık belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi ile başvuruda bulunulabilir.

Yaşlılık aylıkları geçen sene 1000 liranın altında idi. 2020 itibariyle yani bu sene yapılacak düzenleme ile 1000 Tl nin altında yaşlılık maaşı kalmayacak. 800 Tl emeklilik maaşı alan birisi artık 200 lira zam ile 1000 Tl maaş alacak. Nafaka alınması, gelirlerinin asgari ücretten fazla olması, sigortalı bir işte çalışması, SGK'dan emekli olunması gibi durumlarda kişi yaşlılık aylığından faydalanamayacaktır.