1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay Kararını Verdi: Kayıp Kaçak Bedeli İade Edilemez
Yargıtay Kararını Verdi: Kayıp Kaçak Bedeli İade Edilemez

Yargıtay Kararını Verdi: Kayıp Kaçak Bedeli İade Edilemez

A+A-

Kayıp kaçak bedeli nedir, kayıp kaçak bedeli geri alınabilir mi kayıp kaçak bedelini nasıl geri alabilirim,kayıp kaçak bedeli geri alma gibi aramaların cevaplarını vereceğiz. Detaylar haberimizde.

Kayıp Kaçak Bedeli Geri Alınabilir mi

Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesi, elektrikteki kayıp kaçak bedellerinin vatandaşın faturalarına yansıtılmasına ilişkin uygulamanın 2016'da yürürlüğe giren yasa değişikliğiyle hukuka uygun hale geldiğine karar vererek, kayıp-kaçak bedellerine ilişkin tahsilatın tüketiciye iadesine karar verilemeyeceğine hükmetti.

Yasa Gereği İade İstekleri Reddediliyor

Elektrik faturalarında tüketiciye yansıtılan kayıp-kaçak bedellerini ödemek istemeyen vatandaşlar, yaklaşık 5 yıl önce çeşitli davalar açmaya başladı. Mahkemelerden farklı kararlar çıkması üzerine Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2014'te son nokta elektrik faturalarına yansıtılan, kayıp kaçak bedelinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Kurul, kayıp-kaçak bedellerinin, kurallara uyan abonelerden tahsili yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmadığı kararına vardı. Ancak 17 Haziran 2016'da çıkarılan yeni yasa ile elektrik dağıtım ve görevli şirketlerin kayıp­ kaçak, sayaç okuma, perakende satış hizmet, iletim sistemi kullanım ve dağıtım bedelini tüketiciden alması hukuki altyapıya kavuşturuldu. Böylece mahkemelerde görülen davalar, ilgili yasa gerekçe gösterilerek reddedilmeye başlandı.

Kayıp Kaçak Bedelleri Geri Ödenecek mi

Yargıtayın konuya ilişkin son kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, Marmaris'te bir vatandaş, adına kayıtlı elektrik tesisatlarına ait faturalarda tahakkuk ettirilen kayıp-kaçak bedelinin iadesi istemiyle 2014'te Marmaris Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine başvurdu. Hakem heyeti, başvurucunun şikayetini kabul ederek 2016'da kayıp-kaçak bedeli olarak alınan 298 liranın vatandaşa iadesine karar verdi.

Yargıtay Kararı Bozdu

Adalet Bakanlığı ise yerel mahkemece kesin olarak verilen hükmün kanun yararına bozulmasını istedi. Bu nedenle dosya Yargıtay 3'üncü Hukuk Dairesine geldi. Daire, kanun yararına temyiz istemini kabul ederek, hükmün sonuca etkili olmamak üzere bozulmasına karar verdi. Hukuk Genel Kurulunun bu kararı doğrultusunda tahsil hakkında bir karara daha varılmış olundu. 3'üncü Hukuk Dairesinin de kayıp-kaçak bedelinin tüketicilerden tahsil edilemeyeceğini kabul ettiği aktarıldı.

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun ilgili hükümlerinin değiştirildiği vurgulandı

Ancak konuyla ilgili yargılama sırasında 17 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve geçmişe de etkili olan 6719 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 21'inci maddesi uyarınca 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun ilgili hükümlerinin değiştirildiği vurgulandı.