1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu
Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu

A+A-

Vergi, kanunlara dayanarak vatandaştan geliri ve varlığı oranında alınan paralardır. Bu paralar kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla kişilerden ve kuruluşlardan toplanmaktadır.

Vergilerin takibi vergi daireleri tarafından yapılmaktadır. Bu vergiler Maliye Bakanlığı’na bağlı kurumlarca toplanmaktadır. Vergi ödemek bir vatandaşlık görevidir ve mecburidir. Vergi devletin yasal bir alacağıdır ve vatandaş bu borcu ödemek zorundadır.  Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vergi devletin en büyük gelir kaynağıdır. Devlet vergilerden elde ettiği gelirle vatandaşlara hizmet etmektedir.

Bazı durumlarda mükellefler vergilerini ödeyememekte ya da geciktirebilmektedir. Böyle durumlarda devlet vatandaşlarına bazı kolaylıklar sunmaktadır. Vatandaşa verilen tahakkuk dişinde verginin son ödeme tarihi yazmaktadır. Verginin gecikmeli ödenmesi durumunda gecikme faizi uygulanarak vergi tahsil edilir. Eğer ödenecek vergi tutarı çok yüksekse ve ödeme günü geçmişse banka hesaplarına vergi dairesi tarafından bloke koyulabilir. Mükellefler bazı vergi borçlarını ödeyemediği durumlarda, teminat göstererek 36 ayı geçmemek şartıyla, faizi de alınarak vergi borcunun taksitlendirilmesini talep edebilir.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir?

Vergi borcu, vadesi geçmiş ve ödenmemiş tüm vergi, öğrenim kredisi, trafik cezası, beyanname borçları ve MTV borçlarını kapsamaktadır. Bazı sebeplerden dolayı ödenmeyen vergiler için devlet ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla vergi borcunuzu yapılandırma yasası çıkarabilir. Yapılandırma kapsamındaki vergi borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmektedir. Ayrıca bu borçlar 36 ay taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. 

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırma başvurusunu bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yapabilirsiniz. Vergi borcu yapılandırma başvuru formunu doldurarak mesai saatleri içerisinde, şahsen başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu

Vergi borcu yapılandırması işlemi internet ortamında daha kolay yapılabilmektedir.  İnternetten vergi borcu yapılandırma başvurusu yapabilmek için önce www.gib.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adresten var olan bütün vergi borçlarınızı da takip edebilirsiniz.  Vergi yapılandırma başvuru formuna ulaşmak için hızlı erişim menüsünden, yapılandırma başvurusu butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.  Sistem sizden T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi isteyecektir.  Bu bölümü geçtikten sonra karşınıza çıkan menüden ‘Kanun Kapsamındaki İşlemler’ başlığına giriş yapmalısınız.  Bu menünün içerisinden ‘Yapılandırma Başvurusu’ bölümüne tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.  Başvuru takibinizi de bu menüdeki ‘Başvurularım’ bölümünden yapabilirsiniz.