devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık barışı, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarını, gerekli hükümler gerçekleştirildikten sonra Türkiye’deki bankalara veya diğer aracı kurumlara bildirerek, bu varlıkların serbestçe tasarruf edilebilmesi için tanınan süreye denmektedir.

Varlık Barışı Süresi Hangi Tarihe Kadar Uzatıldı?

Bu süre kabul edilen kanunla 6 ay daha uzatılmıştır. 31 Aralık 2019 tarihinde bitecek olan varlık barışı süresi torba yasa ve Cumhur Başkanı kararı ile 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı. Böylece yurt dışında varlıkları olup Türkiye’ye getiremeyen vatandaşlar için bir şans daha doğmuş oldu.  Bu varlıklar para olabileceği gibi döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları olabilir.  Ayrıca varlığı belgelenen taşınmazlar ve şirketin ortaklarına olan borçları da bu kapsama girmektedir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır Devlet Katkısı 2020

Varlık Barışı Kapsamına Giren Durumlar

6 ay uzatılan varlık barışı süresi ile 30 Haziran 2020 tarihine kadar yurt dışındaki para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları %1 vergi ödenerek Türkiye’ye getirilebilecek. Aynı zamanda bu varlıklar ülke dışında yer alan bankaların veya herhangi bir finansal kuruluşun kullandırdığı kredi kayıtlarında da kullanılabilmektedir. Bunun için geçerlilik tarihi ise 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerlilik sağlar. Beyanı yapılan varlıkların beyan tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde Türkiye’ye getirilmesi gerekmektedir.

Bildirilen varlıklar için, banka veya aracı kurum %1 oranında hesapladıkları vergiyi vergi dairesine beyan edecek ve aynı surede ödeyecektir. Türkiye de bulunan ancak resmi kayıtlarda görünmeyen varlıklar için de gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, 30 Haziran 2020 yılına kadar vergi dairesine bu varlıkları beyan edebilecektir. Bu varlıkların beyan tarihine kadar ki dönem kazancı dikkate alınmadan kanuni defterlere işlenecektir.

Banka veya aracı kurum kendisine beyan edilen bu varlıkların değeri üzerinden %2 oranındaki vergiyi hesaplayacak ve vergi sorumlusu olarak bir beyannameyle bağlı bulunduğu vergi dairesine, haziran ayı sonuna kadar beyan edecek ve aynı surede ödeyecektir.

Varlık Barışının Ülke Ekonomisine Faydası Nedir?

Varlık barışının bir amacı da Türkiye’de kayıt dışı olan ve yurt dışından getirilerek kayda alınan varlıkların ekonomiye kazandırılmasıdır.  Daha önce de uygulanmış bu sistem sayesinde birçok kayıt dışı varlık ve yurt dışındaki varlıklar kayıt altına alınmış, ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmıştır.


Yorumlar

  1. lawyers dedi ki:

    Sürekli aflar ve barışlar getiriliyor. Fakat kimse nasıl öder bunlar demiyor. Zaten ödeyemediği için bunlar çıkarılmıyor mu?

  2. mckoc dedi ki:

    Resmen kara paralarınızı ülkeye getirin diyorlar. Garibanın alın teriyle kazandığı parayaysa vergi üstüne vergi