1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Varlık Barışında Süre Uzatıldı
Varlık Barışında Süre Uzatıldı

Varlık Barışında Süre Uzatıldı

A+A-

Varlık barışı, gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışında bulunan varlıklarını, gerekli hükümler gerçekleştirildikten sonra Türkiye’deki bankalara veya diğer aracı kurumlara bildirerek, bu varlıkların serbestçe tasarruf edilebilmesi için tanınan süreye denmektedir.

Varlık Barışı Süresi Hangi Tarihe Kadar Uzatıldı?

Bu süre kabul edilen kanunla 6 ay daha uzatılmıştır. 31 Aralık 2019 tarihinde bitecek olan varlık barışı süresi torba yasa ve Cumhur Başkanı kararı ile 30 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldı. Böylece yurt dışında varlıkları olup Türkiye’ye getiremeyen vatandaşlar için bir şans daha doğmuş oldu.  Bu varlıklar para olabileceği gibi döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları olabilir.  Ayrıca varlığı belgelenen taşınmazlar ve şirketin ortaklarına olan borçları da bu kapsama girmektedir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır Devlet Katkısı 2020

Varlık Barışı Kapsamına Giren Durumlar

6 ay uzatılan varlık barışı süresi ile 30 Haziran 2020 tarihine kadar yurt dışındaki para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları %1 vergi ödenerek Türkiye’ye getirilebilecek. Aynı zamanda bu varlıklar ülke dışında yer alan bankaların veya herhangi bir finansal kuruluşun kullandırdığı kredi kayıtlarında da kullanılabilmektedir. Bunun için geçerlilik tarihi ise 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerlilik sağlar. Beyanı yapılan varlıkların beyan tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde Türkiye’ye getirilmesi gerekmektedir.

Bildirilen varlıklar için, banka veya aracı kurum %1 oranında hesapladıkları vergiyi vergi dairesine beyan edecek ve aynı surede ödeyecektir. Türkiye de bulunan ancak resmi kayıtlarda görünmeyen varlıklar için de gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri, 30 Haziran 2020 yılına kadar vergi dairesine bu varlıkları beyan edebilecektir. Bu varlıkların beyan tarihine kadar ki dönem kazancı dikkate alınmadan kanuni defterlere işlenecektir.

Banka veya aracı kurum kendisine beyan edilen bu varlıkların değeri üzerinden %2 oranındaki vergiyi hesaplayacak ve vergi sorumlusu olarak bir beyannameyle bağlı bulunduğu vergi dairesine, haziran ayı sonuna kadar beyan edecek ve aynı surede ödeyecektir.

Varlık Barışının Ülke Ekonomisine Faydası Nedir?

Varlık barışının bir amacı da Türkiye’de kayıt dışı olan ve yurt dışından getirilerek kayda alınan varlıkların ekonomiye kazandırılmasıdır.  Daha önce de uygulanmış bu sistem sayesinde birçok kayıt dışı varlık ve yurt dışındaki varlıklar kayıt altına alınmış, ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmıştır.