1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üretime Katılmak İsteyen Ev Kadınları İçin Devlet Yardımı
Üretime Katılmak İsteyen Ev Kadınları İçin Devlet Yardımı

Üretime Katılmak İsteyen Ev Kadınları İçin Devlet Yardımı

A+A-
Ev kadınları üretimdeki payının arttırılması ve yeni iş olanakları yaratılması amacıyla kadın girişimcilere devlet tarafından bazı kolaylıklar sağlanır. Bunlar çoğunlukla hibe, kredi veya ayni yardım şeklinde yapılır. Son dönemde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan ve iş yeri açan ev hanımlarına faizsiz 15 Bin TL’ye varan kredi olanağı sunan uygulama oldukça rağbet görüyor. Bu devlet yardımıyla birlikte ev kadınları iş gücünün arttırılması ve aile içi eşitlik ilkesinin yerleşebilmesi amaçlanıyor.

Kimler Bu Yardımı Alabilir?

Devlet yardımları içerisinde yer alan bu uygulama, hibe programlarından fraklıdır. Burada devlet ev kadınlarının sermaye ihtiyacını bir süre için karşılarken, faizsiz bir ödeme seçeneği ve iki yıl erteleme olanağı sunar. Ev kadınları kaymakamlıklarda bulunan yardım bürolarına başvurarak, kendi işlerini kurmak için ilk adımı atarlar. Öncelikle bunun sürdürülebilir bir girişim olması hedeflendiğinden, ev hanımlarından dahil olacakları iş koluyla alakalı detaylı bir proje hazırlamaları istenir. Projeniz kapsamında açacağınız iş yerine ve tüm olası giderlerinize ait detaylı bir demirbaş ve masraf listesi oluşturmalı. Her bir ihtiyacınızı kalem kalem yazmanız gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na sunduğunuz projeniz, incelendikten sonra uygun görüldüğü takdirde devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Detaylı bir şekilde değerlendirilen projeniz için uzmanların belirlediği bir miktar size sunulur. Burada üst limit 15 Bin TL’dir ancak bu her proje için aynı miktarın verileceği anlamını taşımaz.
Süt Parası Yardımı Konumuza Buradan Ulaşabilirsiniz...

Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev kadınlarının iş hayatına girişi açısından önem arz eden bu olanaklardan yararlanmak isteyen binlerce kadın var. Burada bazı şartların sağlanmasını istemesi de devletin eleme yapabilmesi açısından gereklidir. Batık projelerdense hem devlet ekonomisi hem de ev ekonomisi açısından faydalı olacak projelerin seçilmesi öncelikli olmalıdır. Ev hanımları tarafından iş yeri açmak için alınanbu kredinin iki yıl sonra faizsiz olarak devlete geri ödeneceği unutulmamalıdır. • Nüfus cüzdanı fotokopisi • Kredi olmasından dolayı girişimde bulunan kadına kefil olan 2 kişinin kefalet onay belgesi • Başvuru dosyası • Detaylı proje sunumu Eşitlik ilkesinin bir gerekliliği olarak en az erkekler kadar ev kadınları da iş hayatında yer almasını sağlamayı hedefleyen devletimiz, bu alanda yardımları sunmaya devam edecektir. Ayrıca ihtiyaç sahibi kadınlara yönelik diğer yardımlara da site içerisinden ulaşabilirsiniz.