1. HABERLER

  2. İŞ DÜNYASI

  3. Türkiye’nin En Çok Kazanan Şirketleri
Türkiye’nin En Çok Kazanan Şirketleri

Türkiye’nin En Çok Kazanan Şirketleri

A+A-

Şirketler, Sanayi Devrimi ile birlikte hayatımıza girmiş olan ve belirli alanlarda faaliyet gösteren ticari kuruluşlardır. Zaman içerisinde büyüyüp gelişen şirketler, devletlerin politikaları üzerinde bile etkili olabilecek güce ulaşmışlardır. Devletler ise bu şirketlerle güç savaşına girmek yerine, onların itici gücünü kullanarak dünya ekonomisi üzerinde söz sahibi olmayı hedeflemişlerdir. Dünyanın en büyük şirketleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yer almaktadır. Öyle ki burada kurulu olan bir şirketlerin geliri, pek çok ülkenin milli gelirinden daha yüksektir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pek çok şirket bulunmaktadır ve bu şirketler birbiri ile rekabet halindedir.

Türkiye’nin En Değerli 5 Şirketi

Türkiye’de ve dünyada şirketler, her yıl belirli kuruluşlar tarafından bazı kriterlere tabi tutularak, değerleri ölçülmektedir. Türkiye’de kurulu bulunan ve hem en çok kazanan hem de en büyük olan 5 şirket şunlardır:

TÜPRAŞ: Hâlihazırda Koç Holding bünyesine faaliyet gösteren Tüpraş, uzun yıllardan beri Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olma unvanını elinde bulunduruyor. Açılımı Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi olan TÜPRAŞ’ın toplam değeri ise 88 milyar 552 milyon Türk Lirası.

EPİAŞ: Açılımı Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi olan kuruluş, Türkiye’deki enerji piyasalarını işletmektedir. Toplam piyasa değeri ise 63 milyar 823 milyon Türk Lirası.

THY: Türkiye’nin son yıllarda dünya çapındaki markası haline gelen Türk Hava Yolları, büyük tırmanışlar sonrasında listenin üçüncü sırasına yükselmeyi başardı. Şimdiki hedefi ise listenin başına oturabilmektir. Şirketin toplam piyasa değeri ise 62 milyar 850 milyon Türk Lirası.

BOTAŞ: Açılımı Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi olan BOTAŞ, Türkiye’nin diğer ülkelerden aldığı petrolü boru hatları aracılığı ile Türkiye’ye getirmektedir. Toplam piyasa değeri ise 51 milyar Türk Lirası civarındadır.

PO: Türkiye’nin en bilindik markalarından olan Petrol Ofisi’nin toplam değeri ise 49 milyar 900 milyon Türk Lirası.

Petrol Şirketleri Lider

Listedeki ilk beş şirkete bakıldığı zaman, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en değerli şirketlerin petrol ve enerji şirketleri olduğu görülmektedir. İlk 5’te yer alan şirketlerin 3’ü petrol; 1’i ise enerji şirketidir.