1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler
Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

A+A-

Günümüzde üniversite mezunlarının bile işsizlik çektiği bu dönemde para kazanmanın hiç de kolay olmadığı söylenebilir. Özelikle mevzu iş olunca insanlar tek maaşla geçinmekte zorluk çekip mevcut işlerinin dışında ek iş de yapıyorlar.

Ülkemizde pek çok alanda iş kolları var. Bu kadar seçenek içinde hangi iş daha iyi, nasıl bir iş iyi para kazandırır, hangi mesleği yaparsam yüksek maaş verir gibi sorular ortaya çıkıyor. Bu açıdan insanlar ülkemizde en iyi işi ve en yüksek maaş veren mesleği merak ediyor. Türkiye de en çok para kazandıran ilk 6 mesleği şöyle sıralayabiliriz,

Yeminli Mali Müşavir-Hava Trafik Kontrolörü- Sigorta Uzmanı

Yeminli Mali Müşavir, bu mesleği yapmak için iyi bir üniversitede en az 4 yıllık bir bölümü bitirmek gerekiyor.3 yıl da iş tecrübesi isteyen yeminli mali müşavirlik disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Fakat buna yıllık ortama 79.500 TL gibi bir kazanç eşlik ediyor.

Hava Trafik Kontrolörü, diğer mesleklerden biraz farklı olan hava trafik kontrolörü işi uçakların birbirine çarpmadan havada kalmalarını sağlayan büyük sorumluluk gerektirenler ve stresli bir iştir. Fakat yıllık ortalama 107.000 TL  kazancıyla listenin 2. Sırasında.

Sigorta Uzmanı, riskin mali etkisiyle ilgilenen sigorta uzmanları mali kayıpların etkisini de inceler ve alt yapılarının güçlü olması gerekir ve deneyim bu işte önemlidir. Sigorta uzmanları yıllık ortalama olarak  109.500 TL gelirleri var.

Yönetim Danışmanı – Petrol Mühendisi- Uzman Doktor

Yönetim Danışmanı, şirketlerin performanslarını artırmaya yardımcı olurlar ve planlamayla analiz işlemlerini yaparlar. Uzmanlık düzeylerine ve çalıştıkları iş yerine göre ortalama yıllık 122.000 TL para kazanırlar.

Petrol Mühendisleri, çok fazla zekâ ve iyi bir eğitimden geçerler. Türkiye’nin en çok para kazandıran mesleklerinden biridir. Yıllık ortalama 105.000 TL civarı kazanırlar.

Uzman Doktorlar, uzmanlık alanına göre değişmekle beraber doktorluk iyi eğitim almaktan geçer. Bu mesleği severek yapmak önemli çünkü ancak bu şekilde başarılı olunabilir. Uzun yıllar üniversite okumak belki zorlayıcı gözükebilir ama doktorlar yılda ortalama 113.000 TL civarı para kazanıyorlar.

Etiketler : ,