1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye’de En Çok Hangi Alana Bütçe Ayrılıyor
Türkiye’de En Çok Hangi Alana Bütçe Ayrılıyor

Türkiye’de En Çok Hangi Alana Bütçe Ayrılıyor

A+A-

İnsanların kendi yaşamlarında ama az ama çok belli bir kazançları var. Buna istinaden de o an ki mevcut gerçekliklerine uygun olarak gereksinimleri doğrultusunda paralarını harcıyorlar. Her ülkenin insanların hem genel olarak hem de yaşadıkları bölgeye göre kazançlarını belli alanlara harcıyorlar. Nitekim insanların ülkemizin geneli ölçeğinde yapılan araştırmalara göre en  çok  bütçe ayırdıkları kalemler aşağıda belirtildiği biçimdedir 

Eğitime Ayrılan Bütçe

Genel anlamda çok klişe bir söz olsa bile insanların eğitime yaptığı yatırım en önemli yatırımlardır. Bir bireyin alabileceği onun yetkinliğine uygun olan eğitim, onun geleceğini ciddi bir biçimde etkileyeceğinden aileler bütçelerinden belli bir oranda bütçeyi eğitim masraflarına ayırtmaktadır. Eğitim için ayrılan bütçe üstelik günümüze her geçen gün büyüyen bir bütçedir.

Gıda İçin Ayrılan Bütçe

Beslenme insanların en temel gereksinimlerinden zaruri bir olgu olduğu için kişiler tek de yaşasa, ailece yaşasa da mutlaka bir bütçe ayırtmaktadırlar. Ekmek, süt yumurta gibi temel besin maddeleri insanların sağlıklı ve kaliteli yaşamı için olmazsa olmazlarından olduğu için bütçe ayrılan kalemler arasındadır. Özellikle kalabalık aileler için ciddi bir bütçe kalemidir. 

Sağlık İçin Ayrılan Bütçe

Eğitim ve gıda için ayrılan bu bütçe kalemleri kadar insanlar için bir diğer önemli olan konu sağlık olgusudur. Bu yüzden de kişiler çok sağlıklı olsa da, çok sağlıksız olsa da kendi bütçelerinde sağlık harcamaları yaptırmaktadır. Yapılan bu harcamaların bir kısmı koruyucu, önleyici, bir kısmı yaşanan sağlık sorunlarının giderilmesi için olan harcamalardır.

Diğer Önemli Hususlar 

Yukarıda bahsedilen harcamalar dışında temizlik için yapılan harcamaları, giyim için yapılan harcamaları da es geçmemek gerekir. Bu iki kalem de bütçe ayrılan harcamalar arasındadır. Makyaj, kozmetik ürünleri gibi harcamalar bunlardan daha sonra gelmektedir.

Yapılan bu harcamalar ülke ekonomisi için de son derece önemli olan bir olgudur ve ilgili kurumlar nezdinde de bu konularda dönem dönem değişik çalışmalar yapılmaktadır. Üstte belirtilen harcamaların en çok hangisi olacağı ise ailelere ve bireylere bağlı olarak değişiklik gösterir. Doğal olarak rakamlar da değişkendir.