1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye Salgında Dünyaya Yardım Etmeye Devam Ediyor
Türkiye Salgında Dünyaya Yardım Etmeye Devam Ediyor

Türkiye Salgında Dünyaya Yardım Etmeye Devam Ediyor

A+A-

Covid 19 tüm dünyayı saran korkunç bir salgın haline dönüştü. Dünyada salgın ile ilgili endişeler devam ederken diğer taraftan da tüm ülkeler çeşitli tedbirler almaya devam etmektedir. Hastalıktan korunmak için uyulması gereken kurallar tüm ülkeler tarafından defalarca dile getirilse de insanlar kurallara uymamak için çeşitli yanlışlar yağmaktadır. Peki, salgından korunmak için neler yapılmalıdır?

  • En önemlisi eller 20 saniye süreyle dikkatle yıkanmalıdır.
  • Eller yıkanmadan kesinlikle yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın.
  • Üç adım kuralına mutlaka uyulmalı, sosyal mesafe korunmalıdır.
  • Hasta insanlara temastan kaçının.
  • Dışarıdan geldiğinizde mutlaka duşunuzu alın ve yeni kıyafetler giyinin.

Mümkün oldukça bulunduğunuz şehri terk etmeyin. Tek kullanımlık mendil kullanın.

COVID-19 Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ilk aşamada kendini göstermeyebilir. Bu noktada mutlak 14 gün kuralına uymalısınız. En yaygın belirtileri ise yüksek ateş, öksürük, nefes almakta zorluk çekme, yorgunluk ve halsizliktir. Ancak bazen sadece taşıyıcı olup, hiçbir belirtiyi göstermeyebilirsiniz. Bu nedenle yaşlı insanlardan ve kronik rahatsızlığı olan kişilerden uzak durmalısınız. Hastalık bazı insanlarda ağır bir şekilde geçerken bazı insanlarda hastaneye bile yatırılmadan geçmektedir.

Türkiye’de ise süreç oldukça profesyonel bir şekilde yönetilmektedir.  Sağlık Bakanlığı vakaları günlük takvim şeklinde yayınlamakta ve tüm gerekli tedbirleri almaktadır. Sağlık çalışanlarına gerekli ekipmanları sağlayarak bu konuda tüm dünyaya örnek bir tavır sergilemektedir. Bu konuda oldukça hassas davranan Türkiye diğer ülkelerde yardımcı olmaktadır.

Türkiye’nin Yardım Ettiği Ülkeler

Türkiye Covid-19 ile mücadelede tüm dünyaya örnek bir tavır sergilemektedir. Gerek ekonomik olarak alınan tedbirler gerekse sağlık alanında tedbirler oldukça profesyonel olarak yönetilmektedir. Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanının yaptığı açıklamalar ile tıbbi olarak tüm malzemelerim yeterli olduğu yönündedir. Ayrıca tüm Türkiye’ye ücretsiz maske dağıtımı ile de fırsatçıların önüne geçilmiştir. Dünyada yaşanan bu tarz krizler ülkemizde baş göstermemiştir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine yapılan yardımlardan dolayı Türkiye adından tüm Dünyaya duyurmuştur.

Türkiye Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova gibi Balkan ülkelerinin yanı sıra, İtalya, İspanya ve İran’a da tıbbi destekte bulunmuştur. Son olarak İngiltere’ye yapılan tıbbi destek ile bu konuda ne kadar ileri seviyede olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır.  Malzemeler arasında; Covid-19 tanı kiti, gözlük, önlük, maske ve tulum bulunmaktadır. Ayrıca ülkede benzeri görülmemiş bir birlik sağlanmıştır.

Türkiye’nin Salgın Karşısındaki Kararlı Tutumu

Türkiye’de yapılan yardım kampanyaları ile ihtiyaç sahipleri de gerekli desteği görmektedir. Tüm bunların yanı ülkenin üniversiteleri, önde gelen şirketleri ve diğer sosyal kurumlar maske ve ekipman yapımı için devlete desteğini esirgememektedir. İlaç ve aşı çalışmaları ise büyük bir hızla sürdürülmekte olup, hastaların bilgisi dâhilinde denenmektedir. Bu sayede bu sıkıntılı süreçten el birliği ile çıkmak planlanmaktadır. Bunun için Türkiye örnek bir tavır sergilemektedir.

Etiketler : , ,