1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türk Takımlarından Hangileri Borsada Yer Alıyor?
Türk Takımlarından Hangileri Borsada Yer Alıyor?

Türk Takımlarından Hangileri Borsada Yer Alıyor?

A+A-

Borsa denilince en çok akla gelen kavram hisse senetleridir. Hisse senetleri ise borsada işlem gören şirketlere ortak olmamıza olanak tanıyan kıymetli kâğıtlardır. Hisse senedi yatırımı yapan bir kişi, parasını yatırdığı şirkete, elinde bulundurduğu ölçüde ortak olmuş sayılır. Hisse senedi sahibi olan bir yatırımcı, hisse senedinin fiyatının artması ile para kazanabileceği gibi, şirketin yıllık kâr dağıtımlarından pay almak suretiyle de para kazanabilir. Bazı futbol kulüpleri de anonim şirket olarak borsa da işlem görmektedir.

 Ligin Şampiyonu Fenerbahçe (Fener)

Borsada FENER kodu ile işlem gören Fenerbahçe, Türk futbolunun en büyük takımlarından biri olmasının yanı sıra, borsadaki futbol kulüpleri arasında en değerli olanıdır. Güncel verilere göre Fenerbahçe’nin bir hissesi 7 lira 12 kuruş. Toplam piyasa değeri ise 704 milyon Türk Lirası civarında. Eğer siz de Fenerbahçe hissesine yatırım yapmak ve takımın ortağı olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey 7 lira 12 kuruş ve işlem yapabileceğiniz bir aracı kurumdur.

Trabzonspor (Tspor)

Borsada hissesi en değerli olan ikinci futbol kulübü ise Trabzon Spor’dur. Ligde de zaman zaman fırtına estiren Karadeniz ekibinin bir adet hisse senedinin fiyatı 2 lira 19 kuruş. Bordo mavili takımın borsadaki sembolü ise TSPOR. Hisse fiyatı açısından Fenerbahçe ile arasında büyük bir fark olmasına rağmen, diğer iki futbol kulübünün önünde yer alıyor. Trabzon Spor’un toplam piyasa değeri ise 517 milyon Türk Lirası.

Kıl Payı Galatasaray (Gsray)

Hissesi kendisinden hemen sonra dördüncü sırada yer alan Beşiktaş’tan sadece 1 kuruş daha değerli olan Galatasaray’ın bir adet hisse senedinin değeri 1 lira 44 kuruş. GSRAY koduyla borsada halka sunulan Galatasaray’ın toplam piyasa değeri 777 milyon Türk Lirası bandında. Hisse senedi oldukça ucuz olsa da, piyasa değeri açısından 4 büyükler içerisinde en değerli olanının Galatasaray olduğu görülüyor.

Son Sırada Beşiktaş (Bjkas)

BJKAS koduyla işlem gören Beşiktaş, hem hisse senedi değeri olarak hem de piyasa değeri olarak rakiplerinin gerisinde yer alıyor. Bir adet hisse senedi fiyatı 1 lira 43 kuruş olan kara kartalın toplam piyasa değeri ise 343 milyon Türk Lirasıdır.