1. HABERLER

  2. AKTÜEL

  3. Trakya Ayçiçeği Üreticileri Kuraklığın ve Düşen Fiyatların Gölgesinde!
Trakya Ayçiçeği Üreticileri Kuraklığın ve Düşen Fiyatların Gölgesinde!

Trakya Ayçiçeği Üreticileri Kuraklığın ve Düşen Fiyatların Gölgesinde!

Trakya Ayçiçeği Üreticileri Kuraklığın ve Düşen Fiyatların Gölgesinde!

A+A-

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Trakya'da ekim dönemi için hazırlanan ayçiçeği üreticilerinin yaşadığı kuraklık endişelerine dikkat çekti. Kırbiç, bölgedeki yağış miktarlarının geçen yıla göre düşük olduğunu ve bu durumun üretimi etkileyeceğini belirtti. Özellikle ayçiçeği gibi kritik bitkilerde rekolte kaybı yaşanabileceğini söyleyen Kırbiç, böyle bir durumun ülke genelinde de etkileri olacağına dikkat çekti.

aycicek.jpg

Kırbiç, "Önümüzdeki dönemde ürünle ilgili sıkıntılar, üretimiyle ilgili sıkıntı yaşanma ihtimali görülmekte. En çok yağış almamız gereken dönemde yani kasım, aralık, ocak, şubat ayları kurak geçti. Kar yağışı olmadı. Geçtiğimiz yıllarda da bölgemizde özellikle olmamıştı. Ülkemizde de baktığımızda, ülke genelinde dahi diğer yıllardaki kar yağışının yoğun olduğu illerde bile diğer yıllara nazaran kar yağışı çok fazla olmadı. Tabii İç Anadolu Bölgesi'nde de ciddi bir kuraklık var. Trakya bölgesinde var. Bizim bölgemizde de yağış miktarlarına baktığımızda gerçekten çok büyük bir düşüş var. Bölgemizde, kuzeyimizdeki barajlarda su seviyelerinde ciddi bir azalma mevcut." dedi.

Kırbiç, yağış miktarının artmasının üretimin artması için önemli olduğunu vurgulayarak, "Önümüzdeki süreçte ciddi bir yağış alırsak baraj seviyelerinde yükseliş, toprağın doygunluk noktasında da bir artış oluşur. Çünkü bölgemizde özellikle Edirne bölgesinin yıllık yağış ortalaması 500-600 milimetre. Ancak şu ana kadar baktığımızda bunun çok altındayız.

Önümüzdeki günlerde bölgemizde ayçiçek ekim dönemi başlıyor, hatta bazı yerlerde başladı. Şu anda da buğdaylara gübre, ilaç atılma dönemi. Şu anda buğdaylarda çok büyük bir sıkıntı görülmemekte ancak önümüzdeki günlerde buğdayın boyu arttıkça su emme, su çekme oranı artacaktır. Bu da şu anda toprakta bulunan mevcut su miktarını çok kısa sürede tüketecek anlamına gelmekte.