1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Traktör Yenileme Devlet Yardımı Nasıl Alınır
Traktör Yenileme Devlet Yardımı Nasıl Alınır

Traktör Yenileme Devlet Yardımı Nasıl Alınır

A+A-

Yaşamın her alanında her gün gelişen teknoloji ve makineleşme elbette tarım alanlarının sağlıklı şekilde kullanılarak daha az işgücü ile daha fazla verim alınmasına olanak tanımaktadır. Traktörler kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren bu alanda çiftçilerin en büyük yardımcısı olmuştur. İşgücünden sağladığı avantajlar yanında çeşitli aparatların da üzerine takılmasıyla son derce fonksiyonel olan bu araç, birçok hizmeti sağlayabilmektedir. Bu nedenle traktör yenileme devlet yardımı almak isteyenler devlet tarafından desteklenen bu fırsattan mutlaka yararlanmalıdır. Ellerinde bulunan eski model traktörlerden kurtularak daha modern ve güçlü bir traktör sahibi olunduğu takdirde hiç şüphe yok ki, topraklarından alacakları verim çok daha fazla olacaktır.

Traktör Yenileme Yardımı Kimlere Verilir?

Gerekli koşullar sağlandığı takdirde 30.000TL tutarında hibe olmak üzere 100.000 TL faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Bunun için 20 bin nüfusun altında bulunan bir yerleşim yerinde yaşamanız ve 18-41 yaş arasında çiftçilik ile uğraşan biri olmanız gerekmektedir. Traktör yenileme devlet yardımı hibe olarak almak isteyen süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler ve çiftlik sahiplerine % 50 ile % 65 oranları arasında verilen bu hizmetten yararlanabilirler. Ancak en fazla 82 KW gücündeki traktörler için bu desteğin verildiği unutulmamalıdır. Ayrıca 5 yaşını geçmemiş traktör alımları adına 3, 6, 9 ve 12 aylık geri ödeme imkanları yanında kasko bedelinin % 75’ine kadar destek yöntemi de seçenekler arasında mevcuttur.

Traktör Yenileme Devlet Yardımı Şartları

Kredi için bankaların istediği belli başlı belgeler;
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Tapu Fotokopileri
  • Proforma Faturaları
  • İkametgah Belgesi
şeklinde olup, bu belgelerle birlikte kredi başvurusu yapılmalıdır. Traktör yenileme devlet yardımı çatısı altında hibe desteği almak isteyenler ise 30.000 TL tutarında olan çiftçi hibe hizmeti yolu ile traktör satın almalarına olanak tanınmaktadır. Sonuç olarak yeni traktörlerini daha güçlü ve modern traktörler ile değiştirmek isteyenler için son derece uygundur. Bunlardan biri tercih edilerek topraktan daha fazla verim elde edilmesinin yolu açılmaktadır.