1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Toki 2021 Ocak Ayı Başvuru Şartları Nelerdir
Toki 2021 Ocak Ayı Başvuru Şartları Nelerdir

Toki 2021 Ocak Ayı Başvuru Şartları Nelerdir

A+A-

Toplu Konut İdaresi, TOKİ 2021 bildiğiniz üzere ülke çapında konut sahibi olmayan aileler için uygun fiyat dahilinde konut vermektedir. Toki 2021 ocak ayında başlatılan yeni proje ile 24 şehirde insanlarımız ev sahibi olabilmek adına başvuru yapacaklar. Başvuru tarihleri ne zaman bunu açıklayacağız. Ziraat Bankası ve Halkbank şubeleri aracılığı ile başvuru yapılabilecektir. Başvurudan evvel Gayrimenkul Satış Sözleşmesi'ni imzalamanız gerekmektedir. Bu başvuruları merak eden birçok insan var. Kirada oturmak yerine ev sahibi olmayı herkes ister. Bu bağlamda makalemizi okumaya devam ediniz.

TOKİ Başvuruları Ne Zaman

Düşük ve ortalama gelire sahip ailelerin ev sahibi olabilmesi adına devlet TOKİ kurumunu açmış, birçok aileyi ev sahibi yapmıştır. Konutlarla beraber okul üniversite inşaatları da gerçekleştirmektedir. Her yıl 100 bin konut projesi ile beraber Ocak Ayı 2021 senesinden itibaren 24 şehrimizde inşa edilecek toki konutlarına sahip olabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyatlarla 2+1 veya 3+1 sıfır dairelere sahip olabilmek için Ziraat Bankası ile Halkbankası şubelerine müracaatta bulunabilirsiniz.

Zaman geçtikçe ev sahibi olmak oldukça zorlaşmaktadır. Bundan ötürü orta gelirli ailelerin peşin bir şekilde ev sahibi olmalarıysa imkansıza yakındır. Çözüm olarak akla gelen en pratik şeylerden biri bankaların verdikleri konut kredileridir. Uzun vadeli konut kredileri ile beraber insanlarımız kira ödercesine ev sahibi olabileceğini biliyor ve konut kredisine başvuruyor. Fakat şu da bir gerçek ki konut kredilerindeki faiz bir hayli yüksek. Uzun vadeli olduklarından ötürü vatandaşlar aldıkları krediyi iki katıyla geri ödüyor. Ev sahibi olma doğrultusunda TOKİ 2021 yılında vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Koşulları sağlayan vatandaşlar rahatlıkla başvuru yapabilir.

2+1 ve 3+1 konutlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Konutlar ile ilgili ödeme planlarını makalemizde belirttik.
TOKİ’ den 24 şehirde geçerli düşük miktar taksitler ile 180 216 ve 240 ay vadelerle kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. 2021 senesindeki ödeme planları ile 340 Türk Lirası taksitle ev sahibi olmak için bir an önce anlaşmalı bankaların şubelerine giderek müracaatta bulunun. Konutların yapılacağı şehirlerin listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Ankara,
 • Kırıkkale,
 • Samsun,
 • Afyonkarahisar,
 • Bolu,
 • Bursa,
 • Düzce,
 • Elazığ,
 • Kırşehir,
 • Kütahya,
 • Uşak,
 • Çankırı,
 • Aydın,
 • Edirne,
 • Malatya,
 • Mardin,
 • Muş,
 • Niğde,
 • Tunceli,
 • Yozgat,
 • Bitlis,
 • Denizli,
 • Kayseri,
 • Rize.

TOKİ konutlarla ilgili ödeme planlarını içeren listeleri açıkladı. Öğrenmek isterseniz Toki resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz, tıklayın. TOKİ'nin inşa ettiği konutları inceleyip almayı düşündüğünüz konutlara göz atabilirsiniz. Toki konut projelerini inceleyerek almak istediğiniz konuta karar verebilirsiniz.

2+1 ve 3+1 Tipi Konutların Ödeme Plan Listesi

 • Konut Tipi 2+1
 • Metrekare 75 ve 85 metre kare
 • Başvuru bedeli 500 Türk Lirası
 • Peşinat %10 7.000 ₺ peşinat
 • Taksit Tutarı En Düşük 894 Türk Lirası
 • Vade sayısı 240 ay vade

 

 • Konut tipi 3+1
 • Metrekare 100 metre kare
 • Başvuru bedeli 1000 TL
 • Peşinat % 10 peşinat
 • Taksit Tutarı En Düşük 1022 Türk Lirası
 • Vade Sayısı 240 aya kadar
toki 2020 başvuru
toki 2021 başvuru

Toki Başvuruları Hangi Bankalara Yapılır


Her sene sıfır 100.000 adet konut projesine sonunda başlandı. TOKİ 2021 ile her sene yapacağı 2+1 ve 3+1 daire tipi 100.000 yeni konut için başvuruları Ziraat Bankası ve Halkbankası'nın şubeleri aracılığıyla kabul edecektir.Başvuru tarihleri Ocak Ayı 2021 senesine kadardır.

Belirlenen tarihlerde ( 2021 senesine kadar) TOKİ başvuru işlemleri bahsi geçen bankalar olan Ziraat Bankası ve Halkbankası şubeleri aracılığıyla gerçekleşecektir. Şubelere gidip Gayrimenkul Satış Sözleşmesi'ni imzalamanız ve almayı düşündüğünüz konutun fiyatının %10 'u nu peşin olarak vermeniz gerekmektedir. Yatırılan bu peşinatın %5'lik tutarı bankanın kendisi için aldığı komisyondur. Alınan yüzde 5 lik dilimin yüzde 5 i de vergiye gider. Bankanın hazırlayacağı ödeme planıyla beraber taksitler belirlenir ve 2 hafta içerisinde konut almayı düşünen kişinin vazgeçme hakkı bulunmaktadır. Belirlenen tutarlarda taksit ödemeleri yapılır. Ancak her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş artışına bağlı olarak taksit ödemelerinde değişim olabilir.

Başvuru yapacak vatandaşlardan banka tarafından başvuru bedeli alınmaktadır. Bu bedeller 2+1 daire almayı düşünenler için 500 Türk Lirası iken 3+1 daire almayı düşünenler için ise 1000 Türk Lirası'dır.

2021 TOKİ Başvuruları Ne Zaman?


TOKİ kapsamında yapılacak 100.000 sosyal konut projesi için başvurular Ocak 2021 tarihinde yapılacaktır. Ancak başvurular 3 farklı kategoride kabul edilecektir. Projede dezavantajlı gruplara öncelik tanınabilir.

TOKİ Konut Almak İçin Gerekli Şartlar


TOKİ projeleri aracılığıyla yapılmış konutların satın alınabilmesi için kişilerin aşağıdaki şartları karşılamaları zorunludur.

TC Vatandaşı Olmak.
3+1 nitelikli konutlara başvuru yapanların 18 yaş üstü olması.

2+1 ve 3+1 konutlara başvuru yapanların en az 25 yaşında olması.

2+1 ve 3+1 konutlara başvuru yapanların projenin uygulandığı ilçede en az 1 sene ikamet ediyor olması gerekmektedir.
Daha önce TOKİ tarafından yapılan konutlardan satın almamış olmak
Toplu Konut İdaresi'nden konut kredisi almamış olmak
Kendisine, eşine ya da çocuklarına ait kar irtifakı ya da kat mülkiyeti olan bir taşınmazın olmaması
Ev almayı düşünen vatandaşın ailesinin üzerine kayıtlı bir evin olmaması gerekmektedir.

Hanenin alt geliri en fazla 5.500 Türk Lirası, İstanbul içinse 6.000 Türk Lirası olması gerekmektedir.

Aile üyelerinden yalnızca 1 kişinin başvuru yapması.

Engelli kontenjanına katılmak isteyenlerin en az yüzde 40 engellilik şartını karşılaması.

Bu şartları taşıyan vatandaşlar konut sahibi olabilmek adına başvuru yapabilirler.

Eşi vefat etmiş olan ya da çocuklu ve dul olan kadınlarda yaş şartı aranmamaktadır. Ayrıca daha önce yapılan konut projelerinden yararlanarak aynı kurumdan ev alanlar projeye yeniden katılma hakkına sahip olamayacaklar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan insanlar bu projeye katılım hakkı sağlayamaz, dolayısıyla başvuru yapamazlar. Yabancı uyruklu kişiler projeye katılamayacaktır.

TOKİ 2021 Başvuru Evrakları


Banka şubeleri başvuru tutarının yanında sizden aşağı bulunan evraklardan talep edecektir;

T.C. kimlik fotokopisi
Emekliler için emekli kimlik belgesi (SGK’dan temin edebilirsiniz)
Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler için Hak Sahipliği Belgesi
Engelliler için, kimlik fotokopisi ile sağlık raporu ya da engel durumunun %40 olduğunu gösteren belge (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden temin edilecek.)
TOKİ Konut Projeleri Ödeme Planı
Konut projeleri ülkemizde 24 ilde uygulanacaktır. Aşağıda örnek halinde ifade ettiğimiz hesaplamalardan yararlanabilirsiniz. Konutları yüzde 10 ya da yüzde 20 peşinatla alabilirsiniz. Fakat Peşinatsız konut almak isteyenler alacakları konutların %100′ üne kredi veren bankalara giderek başvurularını yapabilirler.
Proje kapsamında başvuru tarihleri içinde başvurularını yapan vatandaşlarımız kura sistemi ile ev sahibi olmaktadır.

Başvuruda bulunmak isteyen ve bütün gerekli şartlara haiz olan kişiler müraacatlarını E-devlet üzerinden, TOKİ 2021 Başkanlığı hizmetleri Konut İşyeri Başvuru linkinden yapmalıdır. Başvuru şartları ile ilgili bilgilendirmede yer alan tüm şartları taşıyor olmak önemlidir. E-devlet sitesinden yapılan müracaatların tamamlanabilmesi için hangi bankaya başvuruda bulunmuş iseniz o bankadan tarafınıza gönderilecek olan SMS ile ilgili hesap numarasına Başvuru Bedeli‘ nin ( 2+1 KONUT için 500 TL 3+1 KONUT için 1000 TL) yatırılması gerekmektedir. Yapılan başvurularınızı da yine E-Devlet üzerinden ”Başvuru Listesi” ekranından izleyebilirsiniz.

Elektronik ortamlarda yapılan başvurularda sahte Sms bilgilendirmesine karşı dikkatli olunmasını özellikle belirtmek isteriz sizin hesap adınıza başvuru işlemi için açılmış hesap olduğundan emin olunması gerektiğini hatırlatırız.

KURA SONUÇ SORGULAMA


Başvurular bittikten sonra yukarıdaki link üzerinden kura sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Toplu Konut İdaresi tarafından illere göre TOKİ projeleri listeleri de hazırlanmıştır. Bu link üzerinden orta halli gelir grubunu seçerek proje araması yapabilirsiniz.

Toplu Konut İdaresi kapsamında yapılacak olan projeleri inceleyerek Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Konutlar 3 yıl içinde vatandaşlarımıza teslim edilecek. Ayrıca bu bankalar TOKİ kredisi adı altında kredi kampanyaları da düzenlemektedir. Peşinata ihtiyacınız olması durumunda verilen ve kredilerden yararlanarak gerekli şartları taşıyor iseniz konut alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

2021 TOKİ senesi Başvuru tarihleri ise Ocak 2021 tarihinde sona erecektir. Son başvuru tarihine kadar başvurularınızı yaparak siz de hayal ettiğiniz eve düşük taksitler ile sahip olabilirsiniz.