1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. THY'ye Devlet Desteği Sağlanacak: KDV Yüzde 1'e İndi
THY'ye Devlet Desteği Sağlanacak: KDV Yüzde 1'e İndi

THY'ye Devlet Desteği Sağlanacak: KDV Yüzde 1'e İndi

A+A-

THY’ye KDV Desteği Sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleşen toplantıda birçok önemli karar alındı. Bu kararlardan en göze çarpanı da devletin sağlayacağı desteklerden iç havayolu taşımacılığı yapan şirketlere yapılan destek oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde büyük zarar eden THY'ye devlet desteği sağlanacağını açıkladı. Corona virüsün her geçen gün onlarca insana yayılması ile devlet dünya çapında takdire şayan önlemler alıyor ve bu açıdan dünyada emsal olarak gösteriliyor. Covid-19 krizi yüzünden zarar eden ve bizi dünya çapında temsil eden başarılı havayolu şirketi Türk Hava Yolları'na gerekli destek sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğine gerçekleşen toplantı sonrasında gündeme oturacak önemli düzeyde kararlar alındı. Bu kararların başında son günlerde Covid-19 krizi yüzünden fazlasıyla maddi zarara uğrayan THY'ye devlet desteği geliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile alakalı şunları söyledi :

“Ülkemizin bayrak taşıyıcı kurumu olan Türk Hava Yolları, hem dünyanın çeşitli yerlerindeki vatandaşlarımızın ailelerine kavuşturulması, hem de kargo taşımacılığını kesintisiz sürdürerek temel ihtiyaçların karşılanması konusunda çok büyük gayret gösterdi.

Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz.”

HAVAYOLU SEKTÖRÜNDE KDV İNDİRİMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 virüsünün yaygınlaşması ve insan sağlığını tehdit etmesi yüzünden büyük zarara uğrayan havayolu şirketleri için devlet desteği sağlanacağı mesajını verdi. Verilen bu destek ise devletin tahsis ettiği KDV'nin düşürülmesi idi. 3 ay boyunca havayolu şirketlerinden neredeyse hiç KDV alınmayacak. Bu destek ile beraber THY'nin bir nebze olsa maddi açıdan rahatlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile alakalı şöyle konuştu: “İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz” dedi.

Gerek yurtdışı seferlerinin iptali ve gerekse yurtiçinde halkın kendini koruma amacı ile eve kapatmasıyla beraber THY seferlerini kullanan yolcu sayısında büyük bir düşüş yaşandı. Bu düşüş THY'yi maddi açıdan büyük zarara uğrattı. Ülkemizi uzun yıllardır başarı ile temsil eden Türk Hava Yolları'na devletimiz tarafından KDV indirimi uygulanacağı açıklandı. 3 ay sürecek bu indirim ile Türk Hava Yolları'nın maddi durumuna bir nebze olsun katkı sağlayacağı aktarıldı.