1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?
Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Tavuk kredisi hibe kredisi şartları ile birlikte Tavuk çiftliği kredisi nasıl alınır? Tavuk çiftliği hibe kredisi kredisi şartları nelerdir? KOSGEB tavuk çiftliği desteğinden nasıl yararlanılır? Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi başvurusu nasıl yapılı

A+A-

Tavuk çiftliği hibe kredisi almanın şartları il birlikte gerek KOSGEB'den gerek de Ziraat Bankası ya da diğer bankalardan kredi desteği alarak işinizi kurabilir, büyütebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımızı hibe, faizsiz, düşük faizli tavuk çiftliği kredisi ile desteklemektedir. KOSGEB kredi ile tavuk çiftliği kurmak, süs tavuğu yetiştiriciliği veya organik yumurta üretimi yapmak isteyen vatandaşlar hibe kredi ve faizsiz kredi, Devlet bankaları ile tavuk çiftlikleri kurmak isteyen vatandaşlarımız ise çok uygun şartlarda kredi almaktadırlar. Tavuk çiftliği için finanse edilecek olan KOSGEB kredi İMALAT – Kümes hayvan yetiştiriciliği olarak desteklenmekte. T.C. Ziraat Bankasında ise Damızlık kanatlı yetiştiriciliği olarak desteklenmektedir. Bu her iki kredi ile hindi, kaz, ördek, bıldırcın, civciv, devekuşu gibi kanatlı hayvanlar için kuracak olacağınız çiftliğinize destekler alabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgileri aşağıdaki ilgili başlıklar altında bulabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Tavuk çiftliği hibe kredisi çekmek için bazı şartlar yerine getirilmelidir. Kredi kullandıktan sonra alabilecekleriniz aşağıda belirtilmiştir.
 • 10 Bin adet Etlik veya Yumurtalık piliç
 • 5 Bin adet damızlık hindi
 • Bin adet kaz, ördek, bıldırcın
 • 100 Adet devekuşu
Alabilirsiniz. Bunların yanı sıra Damızlık Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi ile ihtiyacınız olan;
 • Kümes ve kuluçkahane yapımı veya tadilatı
 • Gübre işleme tesisi yapımı veya tadilatı
 • Bio güvenlik önlemleri
 • Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarınızı gidermek için yapılacak olan bütün harcamalar
 • Tesis için alınacak olan bütün alet ve edevatlar

KOSGEB Tavuk Çiftliği Desteği

Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen vatandaşlarımıza tavuk çiftliği kredisi için önerimiz yapacakları olan masraflar iş yeri açılış gideri, alet edevat alımı ve genel masraf giderlerini geri ödemesiz gerçekleştirmek için KOSGEB kredi başvurusu yapmalıdırlar. Çünkü KOSGEB canlı hayvan alımını desteklemektedir. İşletmenizi kurduktan sonra alacağınız olan canlı hayvan kredisi için ise T.C. Ziraat Bankasına başvurmaları çok daha karlı olacaktır. Tavuk Çiftliği Hibe Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Başvurusu

Ziraat bankası kanatlı hayvan sektöründe tavukçuluğu 2 kısma ayırmıştır. Damızlık ve yumurta tavukçuluğu olarak ayrılan bu iki kesim için verilen faiz destekleri ve kredi üst limitleri de hali ile farklılık göstermektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteyenler ve Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi başvurusu yapmak isteyenler şubeye giderek gerekli miktar için bilgiyi müşteri temsilcisiyle görüşebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası tavuk çiftliği kredisi almak isteyenler düşük faiz oranlarından yararlanabilirler. Genç çiftçi ve kadın girişimcilere özellikle de çok fazla olmasa da biraz daha kolaylık sağlanmaktadır. Kredi kullandıktan sonra;
 • Damızlık etlik yada damızlık yumurta tavukçuluğu için en az 10.000 adet tavuk alımı yapmanız gerekir.
 • Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce ülkemizce geliştirilmiş hatlarda damızlık tavuk yetiştiriciliğe 1000 adet alım yapılması gerekir.
ÇKS ve işletme tescil belgesi de olması halinde, kuracağınız  tavuk çiftliğinin diğer ihtiyaçları olan aşağıdaki alımlar içinde Ziraat bankasından düşük faizli kredi imkanlarından yararlana bilirsiniz.
 • Kümes ve kuluçkahane yapımı veya tadilatı
 • Gübre işleme tesisi yapımı veya tadilatı
 • Bio güvenlik önlemleri
 • Yenilenebilir enerji ihtiyaçlarınızı gidermek için yapılacak olan bütün harcamalar
 • Tesis için alınacak olan bütün alet ve edevat alımları gerçekleştirebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Ziraat bankası bu şartlara ilaveten başvuru sahibinden yine tavuk çiftliği kurumu için kredi başvurularında şu belgeleri ve şartları talep edebilir.
 1. Devlete herhangi bir vergi borcunuzun olmadığını gösteren yazı. (Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alabilirsiniz.)
 2. Köy muhtarından tarımsal işletme izin belgesi
 3. 2 tane kefil (tercihen memur)
 4. Yatım halinde olanlardan ipotek değeri olan mal/mülk
 5. Kredi notunuzun iyi ve üzerinde bir seviyede olması

Tavuk Çiftliği KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB hayvancılık alında yapılan bir çok ticari faaliyeti desteklemektedir. Bu desteklerden bir tanesi de tavukçuluk üzerine kurulan ticarethaneler tir. Yumurta yada damızlık veya canlı olarak ürettiğiniz kümes hayvanlarını dolayısı ile kurum tarafından hibe alarak pazarlayabilirsiniz. ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamına giren bu sektörlere ait NACE destek kodlarını aşağıda sizler için yer verdim. Ayrıca, program kapsamında 60.000 TL kadar giden hibe başvurularında en çok ihtiyacınız olacak iş planı projesine de ayrıca yer verdiğimi de bulabilirsiniz.

Tavuk Çiftliği KOSGEB Desteği Şartları Nelerdir?

 • İlk olarak yeni girişimci ”KOSGEB KURSLARI” katılım sağlar. Bu kurslara artık ”UZAKTAN EĞİTİM” ile İnternet üzerinden kolaylık katılım sağlayabilirsiniz.
 • Girişimcilik belgesini aldıktan sonra e-KOBİ'ye kayıt işleminizi yapınız.
 • Kayıt işlemini tamamladıktan sonra e-Devlet üzerinden giriş yaparak ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” başvurusunda bulununuz.
 • Bu başvuru işlemleri sonrası elde etmiş olduğunuz çıktıları, işletmenize ait resmi belgeleri ve varsa, engelli, Gazi veya 1. derece şehit yakını kartınız ile bağlı olduğunuz kuruma müracaat ediniz.
 • Başvuru sonrasında evrakların eksiksiz ve tam ise size bir gün verilecek. O gün geldiğinde ise hazırladığınız yada hazırlatmış olduğunuz sektöre ait iş planını sunmanız gerekir. Sunum sonrasında projeniz onay alır ise kurum üzerinden Girişimcilik Destek Programı hibelerinden yararlanabilirsiniz.