1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Tarım Kredisi Veren Bankalar GÜNCEL LİSTE
Tarım Kredisi Veren Bankalar GÜNCEL LİSTE

Tarım Kredisi Veren Bankalar GÜNCEL LİSTE

A+A-

Tarım işleriyle uğraşan çiftçilerin ne zaman nakit paraya ihtiyaç duyacağı belli olmaz. Yolunda gitmeyen hava şartları nedeni ile mahsullerinden zamanında ve gerekli verimi alamamaları, doğal afetler ya da pek çok etken nedeni zor durumda kalabilmektedirler. Tarım kredisi veren bankalar bu şartlarda kalan çiftçilerin yanında olarak onlara destek sağlamakta ve nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır.Bu sayede rahat bir nefes alan çiftçiler hasatlarını zamanında toplamakla birlikte, diğer alanlardaki mevcut borçlarını da kapatarak rahat bir nefes almaktadır. Bunun için yapılması gerekenler ise oldukça basittir T.C. kimlik belgesi, ÇKS belgesi ve fatura, proforma belgesi gibi evrakların tamamlanması ardından kredi talebinde bulunan kişiye yanıt verilir.

Tarım Kredisi Hangi Alanlarda Verilir?

  • Sulama Sistemleri:Damlama, basınçlı sulama gibi sistemler sayesinde tarlaya su getirmeyi amaçlayan projeler için sunulur.
  • Mekanizasyon: Traktör, sılaj, çim biçme, gibi gerekli makinelerin alımı ya da modernizasyonu adına verilir.
  • Hasat ve Pazarlama: Çiftçilerin topraktan elde ettikleri mahsulü pazarlamaları için sunulan bir destek kredisidir.
  • Genç Çiftçi: Gençlerin çiftçiliğe özendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla kullanıma açılmış bir kredi türüdür.
  • Organik Tarım: Organik üretimin özendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı ile tarım üreticilerinin teşviğini amaç edinen kredidir.
  • Arazi Alımı: Tarım alanında üretim yapmak isteyenlerin üretimlerini yapabilmeleri için gerekli arazileri satın almalarına yardım amaçlıdır.
  • Üretim Destek: Çiftçilerin üretim alanında karşılaştıkları nakit sorunlarına çözüm getirmek amaçlı kullandırılır.

Tarım Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Tarım  kredisi veren bankalar 'ın başında çiftçilere destek amacıyla kurulmuş ve ülkemizin köklü kuruluşlarından biri olan Ziraat Bankası gelir. Aylık, 3 aylık ve 6 aylık seçenekleri ile bankanın kullanıma sunduğu kredilerden faydalanmak isteyenler banka ile görüşerek başvuruda bulunabilir. Ayrıca Yapı Kredi Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Fibobanka, Akbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, İş Bankasın ve Şekerbank da tarım kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.Kredi faiz oranları değişkenlik göstermekle beraber, her bankanın oranı birbirine yakındır. Tarım alanında çiftçilerin desteklenmesini oldukça önemseyen bu bankalar, gerekli desteği sağlamaktan çekinmememktedir.