1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tapu Dairesinden Büyük Hamle! Tapu Dolandırıcılarının Önüne Geçildi!
Tapu Dairesinden Büyük Hamle! Tapu Dolandırıcılarının Önüne Geçildi!

Tapu Dairesinden Büyük Hamle! Tapu Dolandırıcılarının Önüne Geçildi!

A+A-

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tapu üzerinden yapılan çeşitli sahtecilik ve dolandırıcılıkların önüne geçebilmek adına yeni bir uygulamanın hayata geçirildiği açıklandı. Şu anda denemede olan uygulamanın detaylarına değineceğiz. Tapu satın alma ve devir işlemlerinde yaşanabilecek olası dolandırıcılıkları engellemek için güzel bir uygulama geliştirildiği biliniyor. Bu uygulamanın nasıl kullanıldığı ve başka ne gibi faydalar sağlayacağı araştırılıyor.

Tapuda Dolandırıcılığa Son

Tapu devri yapılırken satın alacak ve satacak kişiyi koruma altına alan yeni bir sistem ortaya çıktı. Bu sistemle yeni çipli kimlik kartlarının kullanılması gündemde. Şu an için çeşitli bölgelerde denemelerin yapıldığı biliniyor. Belirli bölgelerde yapılan denemelerin ardından bu uygulamanın Türkiye geneline yayılması beklenmekte. Peki dolandırıcılıkların önüne nasıl geçilecek? Tapuda Dolandırıcılığa Son!

Tapu Dolandırıcılığı Nasıl Önlenecek?

Tapu dolandırıcılığının önlenmesi için çalışma başlattıklarını belirten Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, tapu ile ilgili çeşitli güncellemelerin yapılabildiği Tapu ve Kadastro Genel Merkezlerine girişte yeni çipli kimlik kartının içine bilgilerin tanımlanabileceğini açıkladı. Bu bilgilerin pos cihazı gibi bir araç ile okunabileceğini ifade etti. Böylelikle yeni çipli kimlik kartlarında yer alan bu bilgiler ile kişinin tapuyla ilgili verileri de hızlı bir şekilde ortaya çıkacak. Vekalet konusunda Türkiye Noterler Birliği ile ortak bir çalışma içerisinde olduklarını da ifade etti. Yakın zamanda içerisinde Türkiye genelinde uygulanması beklenen bu sistemin şu an için Ankara'nın belirli yerlerinde denendiğini aktardı. Yenimahalle ve Çankaya Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde denemelere başlandı. Bu pilot bölgelerdeki denemelerin ardından olumlu bir sonuç alınırsa yakın zamanda her Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'nde uygulamanın aktif olacağı düşünülüyor. Çeşitli dolandırıcılık ve sahtecilik olaylarıyla karşılaşmamak adına teknolojiyi bu anlamda oldukça pratik şekilde kullanılması büyük önem arz etmekte. Özellikle de son dönemde pandemi nedeniyle dijital ortamdan birçok işimizi halledebiliyoruz. Söz konusu tapu olduğunda dijitalleşmenin meyvelerinden de faydalanacağız. Yakın zaman diliminde uygulamanın son sürümü ile karşımıza çıkacağı biliniyor. Bakalım gerçekten de tapu dolandırıcılıklarının önüne geçebilecek ölçüde önemli bir uygulama olacak mı göreceğiz.