1. HABERLER

 2. SOSYAL YARDIMLAR

 3. Süt Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?
Süt Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Süt Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Süt yardımı nedir? Nasıl Alınır? Kimlere verilir? Bu konular aslında ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın en çok aradığı konuların başında gelmektedir. Bir çok kişi süt yardımı olarak bildiği bu yardımın asıl amacı, doğum yapmış her anneye çocuk başına verilen maddi yardımdır. Peki süt yardımı nedir? ilk olarak sizlere bunu açıklayalım.

A+A-

Süt Yardımı Nedir?

Süt yardımı nedir, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilen bir haktır. 2015 yılından sonra doğum yapan annelere, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen maddi destektir. Halk arasında süt parası, emzirme ödeneği olarak bilinir.

 • Süt yardıma ödemesi, tek bir sefere mahsus şekilde gerçekleştirilmektedir.
 • 4A ve 4B sigortalılar ile sigortalıların eşleri süt yardım ödeneğinden faydalanabilirler.
 • SSK'lı olarak çalışan kadınlar ile SSK'lı erkeklerin çalışmayan eşleri için hazırlanan bir ödenektir.
 • 2015 yılından sonra doğan çocuklar adına ayrı ayrı süt yardımı ödemesi yapılır.

Süt Yardımı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Süt yardımı başvurusu yapmak isteyen yeni doğmuş bebek sahibi aileler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine müracaat etmesi gerekiyor. Müracaat yaparken süt yardımından yararlanabilmeniz için yeni doğan bebeğinizin kimlik kartını ya da geçici olarak doğum yapıldığına dair belgenin alınması gerekiyor.

Süt Yardımı Nasıl Alınır?

Peki, süt yardımı nasıl alınır? Dar gelirli ailelere maddi destek sağlamak için yapılan halk süt yardımı, 5 yaşını doldurmamış çocuklar için yapılmaktadır. Süt yardım parası alabilmek için ilk olarak muhtarlıktan aldığınız belgelerle, bağlı olduğunuz belediyenin sosyal yardım bölümüne başvurmanız gerekir. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra görevli personel tarafından ihtiyaç sahibi aileleri halk süt yardım ödemesi yapılır.

Süt Yardımı Kimlere Verilir?

Süt yardımı başvurusu yaparak halk süt yardımı alabilecek kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kadınlardır. Süt yardım parası alabilmek için bu kişilerin eşlerinin sigortalı olması ya da kendilerinin sigortalı olarak çalışması yeterlidir. Ödenek 5 yaşını tamamlamayan çocuklar için hazırlanmaktadır. 2015 yılından sonra doğan çocukların anneleri bu yardımdan yararlanabilirler.

Süt Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt yardımı sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet kullanıcısı olmanız gerekiyor. E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru yapmadıysanız karşınıza "doğum yardımı başvurunuzu bulunmamaktadır" yazısı çıkacaktır. Süt Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt yardımı başvurusu yapabilmek için bağlı olduğunuz belediyeye başvuru gerçekleştirmeniz gerekir. Süt yardımı başvurusu için gerekli evraklar;

 • Doğum raporu,
 • Çocuğun kimlik belgesi,
 • Süt parası müracaat talep dilekçesi, şeklindedir.

İBB süt yardımı başvurusu için Beyaz Masa ALO 153 hattından destek alarak, süt yardımı başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz.

Süt Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

Süt parası almak için gerekli olan süt yardımı başvuru şartları şu şekilde sıralanır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm kadınlara verilebilir.
 • Kişilerin eşlerinin ya da kendilerinin sigortalı olması gerekir.
 • Süt parası ödemesi, 4A ve 4B sigortalılar için geçerlidir.
 • 4C yani emekli sandığına bağlı sigortalılar bu yardımdan yararlanamazlar.
 • Halk süt yardımı parasından yararlanabilmek için çocukların 2015 yılından sonra doğmuş olması gerekir.
 • 5 yaşını tamamlamayan çocuklar için hazırlanan bir ödenecektir.
 • Emzirme ödeneği başvurusu yapabilmek için doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun hayatta olması şarttır.
 • Süt parası başvurusu için ilk olarak çocukların kimlik belgelerinin çıkartılması gerekir.
 • Ödeme, sadece annelere yapılmakta olup babaların süt ödeneğini çekmesine izin verilmez.

Süt Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Doğum gerçekleşip, sisteme düştüğünde anne süt yardımı almaya hak kazanır. Süt yardım başvurusu için ilk olarak çocuğun kimlik kartının temin edilmesi gerekir. Başvuru sonrasında yardım ödeneği annenin kendisine teslim edilmektedir. Annenin ilgili bankalarda mevcut hesabı varsa ödenek bu hesaba yatırılır. Doğuma ait evraklar ve kimlik belgesi ile yapılan süt yardım başvurusu sonuçları, 15 gün içerisinde belli olur.