1. HABERLER

  2. SEKTÖRLER

  3. 2021 Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır
2021 Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır

2021 Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır

A+A-

2021 Süt Parası Yardımı Nasıl Alınır 

devlet yardımı Devletin yoğun teşvik uyguladığı yardım programları son yıllarda özellikle aile kurumunun sürdürülebilirliği üzerinde yoğunlaşmıştır. Bunların içerisinde çocuk sahibi olmayı özendirici yardımların devlet yardımları içerisindeki payına bakıldığında hızlı bir artış ivmesine sahip olduğu gözlemlenir. Bu alanda devlet yardımları çeşitlendirilerek de vatandaşlara farklı açıdan yeni kaynaklar üretilmeye ve bebeğin ihtiyaçları karşılanmaya çalışılır. Devletin bu konudaki en çok bilinen yardımlarından biri doğum yardımıdır. Ancak diğer bir yardım başlığı olan süt parası yardımı da 2008 yılından beri birçok kişiye ulaştı. Süt parası ya da emzirme ödeneği olarak da bilinen bu yardımın temel motivasyonu evli çiftlerin çocuk sahibi olma konusundaki maddi çekincelerini en aza indirmek ve devlet desteğinin onlarla olduğunu hissettirmek. Tabii ki nüfus planlamasının ülkenin ekonomik ve siyasi açılardan da oldukça hayati değeri vardır.

2021 Süt Parası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Devlet süt parası yardımında bulacağı ailelerden öncelikle en azından anne veya babanın SGK veya Bağ-Kur kapsamında sigortalı olmasıdır. Doğum sürecinde sigortanın devam etmesinden ziyade doğumun gerçekleştiği son bir yıl içerisinde en azından 120 gün sigorta priminin yatırılmış olması da yeterlidir. Annenin çalışmama durumunda sigortalı bir işte çalışan baba da süt parası yardımına başvurabilir. Ancak anne çalışıyorsa öncelik hakkı anneye aittir. Süt yardımının alınabilmesi için gerekli olan diğer bir kriter ise sigorta prim borcunun olmamasıdır. Ayrıca bebeğin doğmuş ve hayatta olması da temel kriterdir.

Süt Parası Yardımı Ne Kadardır?

İlk olarak 2008 yılında uygulanmaya başlayan süt parası yardımı her yıl enflasyon oranında yapılan düzenlemelerle yeniden hesaplanır. 2019 yılında süt yardım parası, 180 TL’dir. Süt yardım parasıyla ilgili bilinmesi gereken önemli bir husus ise, bu devlet yardımı bir kez ve peşin olarak verilir. Düşünüldüğü gibi her ay düzenli olarak alınan bir yardım değildir. Ayrıca süt yardım parası yardımı ilgili devlet geriye dönük ödeme de yapıyor. Buradaki limit 5 yıldır. Eğer son beş yıl içerisinde doğum yaptıysanız ve doğum yaptığınız dönem gerekli nitelikleri barındırıyorsanız, devlet size geçmişe dönük süt parası yardımı yapıyor. Doğum belgesi ve nüfus cüzdanınızla SGK İl Müdürlükleri ya da SGK Hizmet Merkezlerine başvuru yapmanız yeterli olur. Anne adayları için oldukça önemli bir hizmet olan doğum yardımıyla ilgili detaylı bilgiyi de yine site içerisinden kolaylıkla bulabilirsiniz.