1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Su Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir
Su Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir

Su Faturasını Düşürmenin Yolları Nelerdir

A+A-

Su Faturasını Azaltmanın Yolları

Su faturasını azaltmanın yolları nelerdir?  Su faturasını düşürme yöntemleri,su faturası azaltma gibi konulara değineceğiz. Kimi zaman su saatlerinde arıza meydana gelebilir. Meydana gelen bu arıza sonucunda tüketim miktarı farklı gösterilir dolayısıyla faturanız fazla gelir. Su faturam fazla geliyor ne yapmalıyım diyorsanız sular idaresine başvuruda bulunmalısınız. Gerekli yerlere itirazda bulunduğunuzda yetkililer saatte inceleme yapar. Arıza olduğuna kanaat getirilirse fatura tutarı iade edilir. Fakat bu kontrolden bir sonuç alınamazsa ve saatinize bağlı kaçak yok ise, su tasarrufu yapma vakti gelmiş demektir. Su faturasını nasıl düşürebilirim diyenler için bu yöntemleri araştırdık. [caption id="attachment_2005" align="alignnone" width="300"]Su Faturasını Azaltmanın Yolları Su Faturasını Azaltmanın Yolları[/caption]

Su Faturasını Azaltma Yöntemleri

Su faturasını düşürmenin yolları. Su faturasını azaltma yöntemleri. Su tasarrufu sağlamak için ilk olarak suyun fazlaca kullanıldığı yerleri bilmeliyiz. Klozeti örnek gösterebiliriz. Klozetler fazlasıyla su israfına sebebiyet verir. Sifona bastığınız anda ne kadar su varsa hepsi dökülür. Gelişmiş sifonlarda ise bir tuş az su verirken diğer tuş fazla su verir. Bu tarz gelişmiş sifon sistemlerini kullanarak su tasarrufu sağlayabilirsiniz. Sahip değilseniz yakın zamanda temin etmenizi öneririz. Su faturasını azaltmanın yolları arasında belki de en önemli yöntemlerden birine geldik. Klozette rezervuar iç takım sifonu ve taharet musluğunda sıklıkla bozulma meydana gelir. Sifon bozulduğunda ise su sürekli  klozete yavaştan akar.  Bu sızıntıyı  fark etmek kolay değildir. Yalnızca dikkatli baktığınızda bunu görebilirsiniz.Taharet musluklarının da tam olarak kapanmaması su faturasını yükselten etkenlerdendir. Bizlere normal bir sızıntı olarak görünen bu küçük akıntılar, gün sonunda  epey bir su israfına neden olmaktadır. Sifon ve taharet musluğu kaçakları dikkatli bir şekilde kontrol edildiğinde sudan tasarruf sağlanır. Bir başka su faturasını azaltma yöntemi ise su israfını arttıran neden ise çamaşır ve bulaşık makinesinin sık çalışmasıdır. Heleki makineleriniz su tasarrufu sağlayan A++ makineler değil ise  bayağı su boşa akıyor demektir. Makine tercihi yapacağınız sıra, su tasarrufuna önem veren makineleri göz önünde bulundurun. Su faturasını düşürmenin yolları ve geldik son yönteme. Suyun boş yere harcanmasının en büyük nedenlerinden biri  musluklardan akan basınçlı sudur. Özellikle el yıkama lavabolarından akan gereksiz basınçlı su, çok fazla sarfiyata neden olur. Çok basınçlı iken de az basınçlı iken de eller, aynı şekilde yıkanır. Suyu çok açınca ellerimiz daha temiz olmaz. Ancak bir şikâyete meyil verecek şekilde de az akmamalıdır. Bunun için delikli musluk aparatlarını tercih etmelisiniz. Bu aparatlar ile az su ile bol yıkama yapabilirsiniz. Saydığımız nedenlere dikkat etmeniz durumunda su faturanızdaki düşüşü gözlerinizle göreceksiniz. Su faturasını düşürmenin yolları.

Su Faturasının Az Gelmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Su faturasını düşürmenin yolları. Su faturasının az gelmesi için ne yapmalıyız diyorsanız Çok gelen su faturalarını azaltmak için yapılması gerekenleri sizin için listeledik. Su faturasının çok gelmesi konusunda yapılacaklar :
  • Su saatinde arıza olup olmadığı kontrol ettirilmelidir.
  • Evinizdeki su sızıntılarının kaynağını buldurmak su faturalarını düşürecektir.
  • İhtiyaca göre su akıtan rezervuar kullanmak su faturalarında düşüş sağlar.
  • Bozulan rezervuar iç takımını değiştirmek.
  • Bozuk taharet musluklarını tamir etmek ya da değiştirmek
  • Çamaşır ve bulaşık makinesi alırken su sarfiyatı az olanlardan tercih etmek.
  • Musluklarda suyun akışını ayrı deliklerden veren uçlardan takmak.
Elektrik faturam yüksek geldi ne yapmalıyım diyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Bütün bunlar işe yaramadıysa bağlı bulunduğunuz kuruma ( iski gibi ) başvuruda bulunabilirsiniz.