1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlet Destekleri Sosyal Konut Yardımı
Devlet Destekleri Sosyal Konut Yardımı

Devlet Destekleri Sosyal Konut Yardımı

A+A-
Sosyal konut yardımı, temel ihtiyaçlar arasında gösterilen barınma ihtiyacının karşılanması amacıyla dar gelirli ailelere sunulan oldukça önemli bir devlet yardımıdır. Ülkemizde 1984 yılından beri başlatılan projelerle birçok aile devlet desteğiyle ev sahibi oldu. Halk arasında TOKİ kısaltmasıyla daha çok bilinen bu sistemli devlet yardımının temel prensibi gelir düzeyi düşük olan vatandaşların oldukça düşük meblağlar ödeyerek ev sahibi olmalarını sağlamaktır. Devlet sübvansiyonun temel alındığı bu konut projelerinde, vatandaşlar faiz ödemeden uzun vadede oldukça uygun ödemelerle borçlandırılmaktadır. Neredeyse her ilde değişik ilçelerinde toplu konut projeleri yıllardır yapılmaya devam ediyor. Halk tarafından da oldukça rağbet gösterilen bu fırsattan yararlanabilmek için bazı şartların da yerine getirilmesi bekleniyor. Yapılan binlerce başvuru arasında kura sistemiyle ev sahibi olabilmek için katılımcılarda aranan özellikler şunlardır;

Ev Sahibi Olabilmek İçin Katılımcılar

  • İlk olarak bu devlet destekli projelerden yararlanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması şarttır,
  • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşının doldurulmamış olması,
  • En az 1 yıldır ev almak için başvurulan ilde ikamet ediyor ve bu ilin nüfusuna kayıtlı olunması,
  • Daha öncesinde Sosyal Konut Yardımı dahilinde ev almamış olunması ya da Konut Kredisi kullanılmamış olması,
  • Başvuruyu yapan kişinin üzerine herhangi bir mal varlığının olmaması
  • Hane halkının aylık toplam gelirinin 5500 TL’yi geçmiyor olması, bu durum İstanbul için yapılan başvurular da en fazla 6000 TL olabilir.
Sosyal konut yardımından yararlanabilmek için öncelikle yukarıdaki koşulların sağlanabiliyor olması gerekir. Bunların haricinde yapılan başvurular içerisinde en az %40 engelli olan vatandaşlar, Şehit ve Gazi yakınları ve Emekli Vatandaşların katılımları kendi aralarında gruplanarak değerlendirilir. Güncel konut fiyatları göz önüne alındığında vatandaşa hizmet amacıyla maliyetine satılan bu evlerde devlet yardımını oldukça önemli bir payı oluşturur. Özellikle dar gelirli aileler için planlanan bu evler çoğunlukla 1+1 ya da 2+1 şeklinde planlanmış olup, ödeme süresi uzun tutularak minimum ödeme miktarı hesaplanır. Sosyal konut yardımı dahilinde kura çekilişinde ev sahibi olma şansı yakalayan vatandaşlar, aşağı yukarı aylık 130-200 TL ödemeyle 240 ila 270 ay içerisinde ödemelerini tamamlarlar.