1. HABERLER

  2. İŞ DÜNYASI

  3. Son Tarih Vergi Borcu Yapılandırmada
Son Tarih Vergi Borcu Yapılandırmada

Son Tarih Vergi Borcu Yapılandırmada

A+A-

Vergi borcu yapılandırmasında merak konusu olan sonra tarih belli oldu. 7143 sayılı kanun kapsamında devlet tarafından vergi borçlarının yapılandırılması mümkündür. Bu bağlamda verilen süre içerisinde vergi dairesine giderek borçlarınız ile ilgili bir ödeme planı yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’ na bağlı İnteraktif Vergi Dairesi ya da e-devlet kapısı üzerinden vergi borcu yapılandırma ve borç ödeme işlemi yapılabilmektedir. Resmi Gazete’de Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile konuya hangi borçların dahil edileceğinin sınırları çizilmiştir. 7256 Sayılı Bazı Alacakların yeniden yapılandırmasına ilişkin kanun Genel Tebliği 27 Kasım 2020 Tarihli Resmi Gazete‘ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanun ile Bakanlığa verilen yetkiye istinaden, Hazine ve Maliye Bakanlığına Bağlı tahsil dairelerince takip edilen amme alacakları, İl özel idareleri ve Belediyeler ve YİKOB’ a ait alacakların yapılandırılmasına ilişkin hükümlerin uygulanmasına dair usul ve esaslar belirlenmiştir. Detaylar haberimizde.

SGK, KYK, Köprü ve Vergi Borçlarına Yapılandırma Geliyor!

AK Parti grup Başkanvekili Mehmet Muş, vatandaşlara yapılandırma müjdesi verdi. Yapılan yeni düzenleme ile vatandaşların yaklaşık 4.5 buçuk milyon kişinin borcu yapılandırılacak.
Borç yapılandırmasında;
  • Gelir vergisi,
  • Kurumlar vergisi,
  • KDV,
  • Motorlu taşıtlar vergisi,
  • Özel tüketim vergisi,
  • Tüm idari para cezaları,
  • KYK borçları,
  • Hazine alacakları kapsamda olacak.
Peşin ödeme yapılırsa faizler silinecek. Yıl sonuna kadar müracaat etmek gerekecek. 18 taksit imkanı getirilecek. Yaklaşık 500 milyar TL gibi bir rakam yapılandırma kapsamında alındığı  belirtildi. Vatandaşların yapılandırılan borçlarında ilk ödeme tarihi ise Şubat 2021’de yapılacak. İlk taksit içinde borçlar ödenirse YÜFE’den çıkan gecikme zammının % 90’ını silinecek. Vergilerden; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları da yine yapılandırma kapsamına alınan diğer borç alanları olacaktır.. Gümrük vergisi, faizleri ve gecikme zamları idari para cezaları da yapılandırma kapsamında. Maksimum 18 eşit taksit olacak  şekilde SGK primleri gecikme cezaları da yapılandırma kapsamında olacaktır.