1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. Son Dakika: 1000 Liralık Sosyal Yardım Güncellendi!
Son Dakika: 1000 Liralık Sosyal Yardım Güncellendi!

Son Dakika: 1000 Liralık Sosyal Yardım Güncellendi!

A+A-

Corona virüs önlemleri kapsamında ülkemizde kafeler, restaurantlar, internet kafeler, berberler, AVM'ler, adliyeler ve toplu şekilde vakit geçirilen her yerde kısıtlamalar getirildi. Bununla birlikte maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için koşulsuz, geri ödemesiz 1000 TL sosyal yardım paketi açıklandı. 1. ve 2. faz ödemeleri ile pandemi sosyal yardım neticesinde 4 milyondan fazla insana yardım yapıldı. Son dakika bilgisine göre 1000 TL sosyal yardım sonuçları açıklanmaya başlandı. Bu durumun ardından vatandaşlar; 1000 TL sosyal yardım başvuru sonuçları sonrasında paralar nasıl alınacak, ne zaman hesaplara yatacak? sorusu sıkça merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 kapsamında 1-5 Nisan'da 2 milyon 111 bin haneye ödeme yapıldı. Faz 2 kapsamında 19 Nisan itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1000'er lira nakdi yardımın ödemeleri ise 19 Nisan'da başladı. Böylece ilk iki fazdaki yardımlardan 4,4 milyon hane yararlandı.

1000 Liralık Sosyal Yardımdan Faydalanamayanlar

Bu noktada Bakan Selçuk'tan kritik açıklamalar geldi. Buna göre aynı haneden başvuru yapanlar tek başvuru altında değerlendirilecek.

Başvuru yapan hanede yaşayan kişi sayısı ve gelirlerinin kıstaslar arasında olduğu ifade edildi.

Faz 2 kapsamında 19 Nisan itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1000'er lira nakdi yardımın ödemeleri ise 19 Nisan'da başladı. Böylece ilk iki fazdaki yardımlardan 4,4 milyon hane yararlandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı 3. faz başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı. Gözler şimdi 3. faz sonuçlarının açıklanacağı tarihte.

Aynı Aileden Yapılacak Sosyal Yardım Başvuruları Kabul Edilir mi?

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çerçevesinde yürütülen Sosyal Destek Programı'nın 3. fazında 1000'er lira maddi destek verilecek. Faz 3 kapsamındaki ödemeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması durumunda bu, tek başvuru olarak değerlendirilecek.