devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

2020 Sivil Memur Nasıl Olunur Şartlar GÜNCEL

2020 Sivil Memur Nasıl Olunur Şartlar GÜNCEL

Sivil Memur Alımı

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesine tabi kamu kurumlarında devletin süreklilik isteyen hizmetinde ve işlerinde aylıkla çalışan, yasalara göre sorumluluğu ve yetkisi olan kimseye devlet memuru denir. Devlet kamu ve kurumlarında kadrolu olarak çalışan sivil memurlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesine tabidir. Sivil memurlar ise TSK da çalışan devlet memurlarıdır. TSK da çalışan devlet memuruna sivil memur denir.

Sivil memur olarak TSK da vazife alan memurlar, statülerine göre istisnai memur ve sözleşmeli olarak ayrılır.

Sivil memurların bilhassa sözleşmeli olan sivil memurların vazifeleri, çalışma ve ücretlerinde birtakım ayrıcalıklar bulunmaktadır her ne kadar normal devlet memurlarının tabi bulunduğu hususlara uymakla yükümlü olsa da sivil memurlarının bu ayrıcalıklı halleri genelde ücret bakımından kadrolu memurlara göre biraz daha aşağıdadır.

2020 sivil memur nasıl olunur şartları nelerdir

Sivil Memur Nedir

Atandıkları kadronun rütbesine ve ünvanına göre istisnai memur olarak atanabilirler. İstisnai memurlar atandıkları rütbede vazife alan başka subayların ayrıcalıklarından yararlanabilirler. Genellikle lojman ordu evi ve özel eğitim merkezi haklarından istisnai sivil memurlar yararlanabilirler.

Hava kuvvetleri Komutanlığı, Kara kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında sivil memurluk alımları her sene yapılmaktadır.

Açıktan sivil memurluk alım imtihanları uygulamalı imtihan ve mülakata aşamalarından oluşmaktadır ve her sene olmak üzere Kuvvetleri Komutanlıklarının Personel Temin Merkezi Komutanlığınca yapılmaktadır. Bu imtihanlara 18 yaşını tamamlamış ve ÖSYM doğrulusunda oluşturulan merkezi yazılı imtihanda Kamu Personeli Seçme Sınavında başarılı olan personel katılabilmektedir. Kontenjana giren adayların sıhhat muayeneleri ve emniyet soruşturmalarına müteakip aday memur olarak atamaları yapılmaktadır.

Sivil Memur Şartları

Sivil memurluğa müracaat gerçekleştirme isteyen adayların Ortaöğretim, lise, ön lisans ve lisans mezunları amacıyla en son oluşturulan KPSS imtihanına girmiş ve her bir unvan amacıyla belirlenecek asgari bir puan almaları gereklidir. Erkek adayların askerlikle ilgisi bulunmamak ve askerlik çağına gelmemiş bulunmak ve 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir.

Daha eskiden kamu kurum ve kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olacak vazifelerde daha evvelce çalışmış ya da çalışıyor olmamak gerekmektedir. Sivil memur temini kapsamında müracaatlar yalnızca her temin döneminde komutanlığın internet adresi üzerinden yayımlanan çevrimiçi olarak müracaat formu doldurularak yapılmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.