MEMUR

Sınavsız Devlet Memuru Nasıl Olursunuz ? 2020

Sınavsız Devlet Memuru Alımı

Fetö mensubu devlet memurlarının kamu kurumlarından ihraç edilmesi kamu da detaylı kadrolarda memur açığı ortaya getirdi. KPSS imtihanı evvel fazlası aday bir umut imtihana girdi ve boşalan kadrolara yerleşme hayali kurdu. Ülkemizde devlet memuru olmak amacıyla en az lise mezunu olmak koşul koşulurken Kamu personel seçme ve yerleştirme sınavında başarılı bulunduğunuz taktirde memur olmak amacıyla az da olsa bir kapı aralanmış oluyor. KPSS’nin memur alımı amacıyla en büyük etkenlerden biri bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu imtihana giren bütün memur adayları canla başla çalışmakta ve hırslı bir şekilde adımlar atmaktadır.

Sınavsız Devlet Memuru Olma Şartları

Bu imtihanla memur olmak eskisi kadar basit değildir. Memur olabilmek amacıyla en az 70 puan aranırken barajı geride bıraktığımız öğrenciler amacıyla sözlü mülakatlar söz hususu olmaktadır. Sözlü mülakattan geçmek de sanıldığı kadar basit değildir. Bütün bu aşamaları geride bıraktığımız ve tercih yapmış bulunduğu memurluklara atanan vatandaşlarımız amacıyla yaşam koşulları basit bir hal almaktadır.

sınavsız devlet memuru

Memur Olmanın Avantajları Nelerdir ?

Devlet memuru bulunduğunuz taktirde işiniz garanti altındadır. Yüz kızartıcı hiçbir suç işlemezseniz şayet memuriyetiniz emekli imkan kadar devam edecek ve yüksek gelirler elde edeceksiniz. Haftasonları tatil olması başka faydalardan biridir. Sabah 8 akşam 5 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Yıllık izinleri ve resmi tatilleri, Bayram günler tatildir. Bütün bu saymış bulunduğumuz faydalar memurlar için gerektiğince önemlidir. Memur olmak isteyen ve bir türlü başarılı olamayan memur adaylarının da bu üstünlükleri düşünerek daha hırslı bir şekilde çalışmasını isteriz.

Sınavsız Devlet Memuru Alımı 2020

Vatandaşımızın kafasına yer eden KPSS gerçekte fazlası kuruma atanmanıza destek sağlarken imtihansız geçiş hakkından yararlanmak isteyen memur adaylarının da bu husus üstünde detaylı bir şekilde durması gerekmektedir. Bazı kurum ve kuruluşlar kendi personelini kendisi seçerek onlara devlet memuru olmalarına hak tanımaktadır. Bu hal karşısında imtihan koşul koşulmadığından fazlası vatandaşımız bu kurumlara müracaat yapmaktadır. Başvuru tarihlerinin ilk gününden son gününe kadar kalabalık olan bu bölge mesai saati bitiminde işlemlerini bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Sınavsız Memur Alımı Yapacak Olan Kurumlar

 • Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Memurları
 • Bakan Yardımcı Kadroları
 • Başbakan Baş Müşaviri Alımları
 • Başbakan Müşavir Kadroları
 • Başbakanlık Basın Müşaviri Kadroları
 • Bakanlık Müşaviri Kadroları
 • Avukat ve Şube Müdürü Uzmanları
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği Kadrosu
 • Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi

Bu memurlara müracaat yapmak amacıyla öncelikli olarak müracaat formunuzu tamamlamış olmalısınız.

Sınavsız Devlet Memuru Nasıl Olunur

KPSS Sınavı ardından internet üstünden oluşturulan atamalar bir yana, şayet memur özel bir kurumun memuriyetine müracaat yapar ise, mülakat adı verdiği seçme sistemi döneme girmektedir. Bu sistemde imtihan ardından lüzumlu evraklar teslim edilir ve alıncak personel sayısına kadar kurulan seçme komisyonu doğrulusunda adaylar sözlü imtihana çağırırlar. Bu imtihanda her ne kadar genel kültür ve mesleki bilgi gerektiren sorular sorulabilse de, asıl gaye bireyin devlet memurluğuna ideal olup olmadığının tespitidir. Komisyonlar konuşmasına, hitap tarzına, karakteristik özelliklerine göre mülakata giren adaylara puan verirler. İşte bu puanlar KPSS ve başka notlar ile birleştirilerek bireyin temel puanı oluşturulur. Bütün yazılı imtihanlardan 100 alan bir aday, başvurmuş bulunduğu meslek amacıyla ideal olmayabilir. işte bu hale mülakat imtihanı ile karar verilmektedir.


Daha Fazla Göster

Ali Kutlu

Yönetici

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Şu Fetö teröristlerinden sonra ülke biraz rahatladı cidden. Bu şekilde sınavsız memur olma fırsatı da iyi oldu. Umarız ki gerçekten hakeden bireyler artık memur olur.

 2. Bende sınavsız memur olmak istiyorum peki yks sınavına girmeye gerek varmı yada puan lazım mı? Sadece kpss girerek olabillirmiyiz?

 3. Sınavsız memur nasıl olunur? peki bu iyi mi olur kötü mü olur? Bir yandan iyi bir yandan da kötü geliyor bana. Torpil her daim işleyecek desenize!

 4. Sınavsız memur olmanın şartı kpss ye girmeden direkt olarak girilmek istenen devlet dairesine müracaat edip mülakata katılmak ve sözlü olarak mülakattan geçmek. Yanlış anlamadıysam. Eğer mülakat aşamasına geçmek için KPSS şartı varsa sınavsız denmesinin mantığı nedir?

 5. Sınavsız memur alımı bana göre çok saçma sonuçta bu konuda uzman kişiler sınavlara girerek buralarda çalışmak için uğraşıyor. Ancak sınavsız alımlar bence torpil için yapılıyor.

 6. Bence bu sınavsız memur alımları kendi tadınıklarını yerleştirmek için kullanılan bir yöntem, arada tek tük nasibinde olup da giren olursa ne mutlu ona ama içeride tanıdığı olmadan kolay kolay girileceğini sanmıyorum.

 7. Memur olmak için KPSS’den en az 90 üstü bir puan alıp, sözlü mülakatlarda da iyi bir başarı göstermek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı