1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK’da Kalan Paranızı Geri Alın 2021
SGK’da Kalan Paranızı Geri Alın 2021

SGK’da Kalan Paranızı Geri Alın 2021

A+A-
 SGK'da kalan paranızı geri alın 2021 Toplumsal güvenlik sistemimize bakılırsa emekli olabilmek için belirli seviyede gün ve prim ödememiz gerekiyor. Senelerce emekli olabilmek için çalışan yurttaşlarımız uzun seneler fedakarlık gösteriyorlar. Yurttaş emek verme yaşamı süresinde her ay prim parası ödüyor ve sigortalılık gün koşulunu bitirmek için çabalıyor. Bazı sigortalı  çalışanlar kafi emek verme ihtimali tespit edemedikleri için ihtiyaç duyulan prim gününü dolduramıyor. Emekli olmak için gün sayan ve bu uğurda çabalayan vatandaşlar için hayallerinin gerçekleşmesi  mümkün oldu. Vatandaşların ödemiş olduğu primler boşa gitmiyor. Bu kapsamda vatandaşların uzun seneler emeklilik için verdikleri çaba yarım kalıyordu!
Fakat son açıklamalara bakılırsa toplumsal güvenlik kurumu vatandaşlara hususi bir hak tanıyor. Bu hak kapsamında vatandaşların ödemiş oldukları prim paraları iade ediliyor.

Emekli olabilmek için lüzumlu yaş şartını doldurmasına karşın primleri kafi olmadığı için emekli maaşı almaya hak kazanamayanlar paralarını geri alabiliyor. Fazla ödediğimiz ya da kullanmadığımız primler için geri ödeme imkanı var. Böylece SGK’da duran paralarımızı alabiliyoruz. Primleri iki türlü alıyoruz. Birincisi emekli olma yaşına gelmemize karşın eğer yeterince primimiz yoksa daha ilkin ödenenler geri alınabiliyor.

Salgın sebebiyle nisan ayından bu yana çalışmadığını, salgının daha da uzun sürmesi halinde Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ödediği primleri alıp alamayacağını soruyor. Çalışanların prim iadesi hakkı bulunuyor fakat maalesef, bu mevzu kamuoyunda yanlış biliniyor. Sanılıyor ki, isteyen isteği vakit ödediği primleri alabilir. Maalesef o şekilde değil…

Şartlar uygun ise ödemelerinizi geri alabilirsiniz!

Emeklilik yaşını dolduran, hatta geçen çalışanlar, eğer emeklilik için lüzumlu prim gün sayısını ve emek verme yılını doldurmayıp, emekli maaşı almaya hak kazanamıyorlarsa; ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak alabiliyor. İşçi statüsünde çalışan bayanlar (4/A’lı), 7000 prim gün sayısını doldurup, 58 yaşlarında emekli olabiliyor. Hem de 15 yıl çalışıp, 3600 prim gün sayısı olup 58 yaşlarında da yaş sebebiyle emekli olabiliyor. Sadece bu çalışanın yaşı 58 olmasına karşın ödediği primler toplamı 3000 gün ise ve emek verme yılı da 10 yıl ise emekli olup, maaş almaya hak kazanamadığından SGK’ya müracaat edip, o güne kadar ödediği primleri iade alabilir. Bir başka deyişle toplu ödeme alabilir.

Sigortalı yada Bağ-kur’lu olmaması gerekiyor!

Bu primler ne vakit iade alınır? Fazlaca sorulan sorular içinde; emek verme hayatına başlayalı daha 10 yıl olmuş, 30 ya da 40 yaşlarında çalışanlar bile, ‘primlerimi iade alabilir miyim?’ diye soruyor. Ya da yaşı 45 fakat iki yıl çalışılmış prim iade hakkı olup olmadığını merak ediyor. Derhal belirteyim, prim iadesi hakkından yararlanabilmek için emeklilik yaşını doldurmak gerekiyor; bu da bayanlar için 58, erkekler için 60. Şu demek oluyor ki, 30 yaşlarında, 40 yaşlarında prim iadesi alamazsınız; hanım çalışansanız 58 yaşlarında, adam çalışansanız da 60 yaşlarında prim iadesi için SGK’ya başvurabilirsiniz. Yalnız bu da kafi değil, prim iadesi alabilmeniz için; bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyor olmak, Bağ-Kur’lu olup da kendi işinde çalışmıyor olmak da gerekiyor.