1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SESOB Başkanı Alişan:Esnaf için Ekonomik Destek Açıklanmalı
SESOB Başkanı Alişan:Esnaf için Ekonomik Destek Açıklanmalı

SESOB Başkanı Alişan:Esnaf için Ekonomik Destek Açıklanmalı

A+A-

SESOB Başkanı Hasan Alişan, koronavirüs salgınıyla ilgili yaptığı değerlendirmede devletin esnaf için ekonomik destek kararı alması çağrısında bulundu 

Sakarya Esnaf ve Sanatkarla Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan yeni tip corona virüs salgınına ilişkin açıklama yaptı.

Esnaf ve Sanatkârlara Uyarı

Bu konuda esnaf ve sanatkârları uyaran Alişan, bu krizi fırsata çevirerek haksız kazanç elde etmek amacı ile fiyat artışı ve stokçuluk yapmanın Ahilik Kültürü ve Geleneğine de uygun olmadığını, yapanların tespit edilmesi halinde Birlik Disiplin Kuruluna sevk edilerek yasal yaptırım uygulanacağını söyledi.

Üreticiler ve Toptancılar Haksız Fiyat Artışı Yapmamalı

Alişan, esnaf ve sanatkârlarımıza mal veren üretici ve toptancıların da haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapmaması gerektiğini, yetkililer tarafından gerekli denetim ve kontrollerin sıklıkla yapılmasının esnaf ve sanatkarlarımızın ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Vatandaşlarımız Panik Yapmasın

Vatandaşları da panik yapmamalarını, yeterli miktarda tüketim malzemesinin bulunduğunu, yüksek fiyattan ürün almamalarını, haksız fiyat artışı yapan esnaf ve sanatkârların SESOB’a bildirilmesini söyledi. Sakarya’da virüsün yayılmaması için vatandaşların önce kendilerini koruması gerektiğinin altını çizdi. Alişan, okullara verilen aranın bir tatil gibi algılanmamasını, yetkililerin açıkladığı tedbirlere uyulmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Devlet Yetkililerinin Dışında Yapılan Açıklamalara İtibar Etmeyin

Başkan Alişan, korona virüsü ile ilgili sosyal medya başta olmak üzere birçok asılsız ve mesnetsiz haberlerin internet ortamında yayımlandığını ve bunlara itibar edilmemesini belirtti. Devletin resmi kaynaklarının yaptığı açıklamalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 

Devletimiz Korona Virüsüne Karşı Destek Paketini Açıklamalı

Korona virüsünün yayılmasını engellemek için devlet yetkilileri tarafından alınan önlem ve tedbirlerin çok yerinde. Bu önlemlerin yerinde olduğunu belirten SESOB Başkanı Hasan Alişan, faaliyetine ara verilen okul, üniversite ve belirli bir süre için kapatılan çeşitli işyerlerinden dolayı birçok esnaf ve sanatkarın ve yanlarında çalışanların ekonomik olarak mağdur olduğunu söyledi. Bunların ticari faaliyetlerini yerine getirememelerinin alacak borç ilişkisine sorun olarak yansıyacağını belirtti. Bunun da adeta bir domino etkisi gibi başka olumsuzluklara yola açacağını belirtti. Bu sorunlara devlet tarafından proaktif bir yaklaşım sergilenerek Acil Ekonomik Önlem ve Destek Paketi açıklanması gerektiğini belirtti.