1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Devlet Destekli Uygun Faizli Sera Kredisi 2021
Devlet Destekli Uygun Faizli Sera Kredisi 2021

Devlet Destekli Uygun Faizli Sera Kredisi 2021

A+A-

Sera kuracak olanlar için güzel bir haberimiz var! 2021 senesinde oluşturulacak sera projeleri için yapacağınız yatırımların  %75′ ine  yatırım kredisi verilecektir. Bu kredinin vade süresi 7 senedir. Ziraat Bankası ile çiftçi vatandaşlarımız  2021 senesinde de destek görmeye devam edecek. Ziraat Bankası, sera kredisi için gereken şartlara sahip  vatandaşlarımıza kredi verecek. Bunlarla beraber tarım faaliyetlerine destek sağlamak adına  biçerdöver ve arazi satın almak için gibi hususlarda kredi verilecektir. Banka, verdiği hayvancılık kredisiyle, hayvancılık sektörüne destek vermektedir. Ziraat Bankası,en uygun sera kredisi, faizsiz sera kredisi,sera kredi paketi ve sera kredisi şartları gibi konuları aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Düşük Faizli Sera Kredisi

Düşük faizli sera kredisi hakkında güzel bir gelişme oldu. Yükselen besin fiyatları cep yakmaya devam ederken, Ziraat Bankası yeni bir kredi kampanyasının olacağından söz etmişti. Bu konuda Ziraat Bankası Müdürlüğünden bir açıklama yapıldı. Yapılacak olan sera yatırımlarıyla beraber mevcut seraların modernize edilme amacıyla yapılacak yatırımların  %75′ inin Ziraat Bankası'nın düşük faizli sera kredisiyle karşılanacağı açıklandı. Verilmesi planan krediyle; tarım sektöründe yapılması planlanan üretimlerin artması, var olan seraların yeniden dizayn edilmesi , atıl durumdaki seralar içinse yeniden üretime geçilmesi ve son olarak  yeni seralar kurulmasını hedeflemektedir. Bu bağlamda 2021 senesinde sera faaliyetleri, düşük faizli kredilerle desteklenecek. sera kredileri sera kredi

Ziraat Bankası Düşük Faizli Sera Kredisi

Ziraat Bankası'nın vereceği düşük faizli sera kredisi detayları aşağıda bulunmaktadır:
 •  Kullandırılacak olan sera kredisi, total vade 7 senedir.
 • Diğer tarımsal kredilerde olduğu gibi 2 yıl ödemesiz dönem bulunmaktadır.
 •  Kredilerin yıllık faiz oranı yüzde  8,25 olarak belirlenmiştir. Aylık faiz oranıysa  yüzde 0,68'dir.
 
 •  Tarım faaliyetlerinde kullanılacak yatırımlarda %75 kadarı kredi kullandırılacaktır.
 
 •  Başvuru yapabilirsiniz.
1 sene vadeye sahip  sera kredilerinde  senelik  %8, 1 - 4 sene arasındaki kredilerde ise  faiz oranı  %10,  vadesi 4 seneden fazla kredilerde ise  faiz oranı   %11 olacaktır. Bakanlık desteğiyle beraber %8,25’e düşecek faizlerle kredi alabilirsiniz. Ziraat Bankası'nın vereceği  kredi paketinde  üreticilerin krediden faydalanarak üretim faaliyetlerinde artış sağlaması beklenmektedir. Verilmesi planlanan kredi ile yeni seraların açılması, var olan seraların yeniden dizayn edilerek üretim faaliyetlerinde yerini alması, tadilat yapılması gibi elzem yatırımlara yeni bir kredi paketi ile destek verilmesi karar kırılınmıştır. İşletme giderleri banka tarafından karşılanmaktadır. Ziraat Bankası ile işletme adına yapılan  harcamalar, yüksek oranda desteklenecek ve  çiftçilerin daha az borçlanacağı söylenmekte. Başvuru için Ziraat Bankası şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Tarım Kredi Kooperatifleri Sera Kredisi

Geçtiğimiz sene 11188 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanmış olan Bakanlar Kurulu kararınca, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla sera kredisinin verileceği açıklandı.. Kredi başvurusu 2021 senesine değin sürecektir. Tarımsal işletmeler için düşük faizli kredi verilmesiyle ilgili kararın sonucunda yatırım ve işletme dönemlerine has krediler kullanıma açılacaktır.

Kredinin üst limitli 10 Milyon Türk Lirası dır. 750.000 Türk Lirası'na kadar olan kredilerde yatırım dönemi  %75 işletme dönemi olduğunda ise  %50 faizli  kredi verilecek. 750.000 Türk Lirası'nın aşılması durumunda ve 5 milyon Türk Lirası'na varan kredilerin yatırım dönemi %50, işletme dönemi ise %25 oranında faizinde indirim yapılacak.

Ziraat Bankası Sera Kredi Şartları Nelerdir

Çiftçilerimizin düşük faizli sera kredisi fırsatından faydalanabilmeleri adına  aşağıda bulunan şartlara uymaları gerekiyor.
 •  Tarım alanlarına elverişli olmalı
 • Arazi büyüklüğünün minimum 1 dekar olmalı. 
 • İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Örtüaltı Kayıt Sistemi‘ ne kaydolmak
 • Projelere İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri'nin onay vermesi.
 • Yeni işletmelerin  bilgileri projelerinin bitmesinin hemen sonrasında üreticilerin beyanına gerek duymadan bakanlık sistemi içine kaydolacaktır.
 • Üretim faaliyetine başlamak isteyen çiftçilerin beyanıyla  ÖKS’ ne kaydolmaları
 • Proje için Banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla bölgede denetim yapılmakta.

Sera Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası tarafından verilecek olan sera kredisi başvuruları banka şubeleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Aşağıda bulunan sera kredisi için gerekli evraklar ile beraber  banka şubesine uğrayabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • T.C. kimlik fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Araziyle ilgili belgelerin tümü
  • Örtü altı kayıt sistemine ait belge
  • Teminatla ilgili belgeler
Banka aracılığıyla gerekli görülmesi durumunda fazladan belge veya kefil talebinde bulunulabilir.

Sera Kredi Projesi

Yeni açılmış seralar için oluşturulacak  projede %75′ oranıyla krediler verilecektir. Yatırım yapılacak tutarda çiftçiye geri dönüş süresi dikkate alınacak olup 7 sene vadeyle kredi verilecek. Gelir tutarı baz alınarak ödeme zamanları belirlenecek.     Çiftçilerin mali durumu dikkate alınacak olup, banka aracılığıyla 2 yıl ödememe seçeneği sunulacak. Eğer çiftçiler taksitleri ödemede sıkıntı yaşarsa bu bağlamda  2 sene taksit erteleyebilecekler ve borçları 5 yılda kapatabilecekler.Maddi durumu yerinde olan çiftçiler ise  7 sene vadeyle  kredilerini ödeyebilecekler. 1 Ay, 3 ay, 6 ay gibi ödeme dönemleri veya senede 1 ödeme dönemi de tercih edilebilir.  Ziraat Bankası, güncelleyeceği bütçelerle birlikte müşterilere desteğe devam edecektir. Ayriyetten bakanlık aracılığıyla Jeotermal Isıtmalı Sera Organize alanlarında yatırımların arttırılması da hedeflerin arasındadır. Daha önce üretim faaliyetlerinde bulunulan fakat tadilat yapılamadığından ötürü kullanılmayan seralar modernize edilmesi ve yenilenmesi  amacıyla 7 sene vadeyle  kredi verilecek. Çiftçiler üretim adına gerek duyacakları finansman için bu kredilerden faydalanabilir. Böylelikle üretim faaliyetlerinde artış gözlenecekken, atıl duruma düşmüş  seraların ise yeniden kullanımı sağlanacaktır. Eski ve atıl durumda olan  seralar, alt yapıları güçlenmesi ve dizayn edilme amacıyla orta veya uzun vadede krediler verilecek. Bahsi geçen krediler yatırım dönemleriyle ilişkili olacak. Üretimi devam eden seraların üretiminin artması açısından krediler gereklidir. Üreticiler çektikleri kredilerin taksitlerini  ödeyemez ise onların seçeceği vadelerle kredi taksitleri ödemelerinde kolaylık sağlanacaktır. Ayriyetten seraların tadilatının yapılması için de  ek bir kredi verilebileceği gündemde yer almaktadır. 5 senelik süreçte banka aracılığıyla üretilecere 4,1 milyar Türk Lirası  kredi desteği verildi.  %38′ lik kısmı yatırım dönemine ait olmaktadır. Üreticilerin düşük faize sahip kredi paketlerinden faydalanabilmeleri adına seraya elverişli koşullarda üretim yapmaları gerekmektedir. Ülkemizde örtü altı tarım faaliyetleri adına yapılması planlanan yatırımlar genelde Nisan ve Ağustos aylarında hızlandırılmakta.