1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şehirlerarası Yolculukta İzin Belgesi Nasıl Alınır
Şehirlerarası Yolculukta İzin Belgesi Nasıl Alınır

Şehirlerarası Yolculukta İzin Belgesi Nasıl Alınır

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Corona virüsü tedbirleri kapsamında hayata geçecek olan yeni bir genelgenin duyurusunu yaptı. Alınan tüm tedbirlerin Corona virüsünün yayılma hızını düşürmek amaçlı olduğunu ve tüm vatandaşların genelge kapsamında hareket etmesi gerektiğini duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önlemleri sıkı tutmak gerektiğinin altını çizdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü için ülkemizde alınan tedbirleri ile yayılma hızını düşürmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda sosyal izolasyonun önemi yetkililer tarafından vurgulanmakta ve tedbirlere uyulması konusunda vatandaşların özverili olması istenmektedir. Her vatandaşın kendi izolasyonunu sağlayarak bu süreci evde kalarak geçirmek durumun daha kötü tablolar İle sonuçlanmasının önüne geçilmek istenmektedir. Genelge de yer alan tedbirler vatandaşı korumaya hastalığın seyrini iyileştirmeye yöneliktir.

Şehirler Arası Yolculuk Yasak

İçişleri Bakanlığı şehirlerarası yolculuk Corona virüsünün yayılmasını arttıracağını ön görerek yolculukları kısa bir süreliğine durdurduğunu duyuran bir genelge ile 81 ile ulaşımını sağlamıştır. Sosyal izolasyonun önemi ve hastalığın yayılması temas İle olduğu için mutlaka hareketliliği azaltmak adına önlemler alınmasından dolayı şehirlerarası yolculuk olmayacak ve hastalığın yayılma hızı ve yayılması dağılmayacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı İle otobüs seferleri 28 Mart 17:00 itibariyle valilik izni ile yapılacaktır. Tüm vatandaşlar bulundukları şehirlerde kalacak ve şehir dışlarına mazeretleri dahilinde çıkmak isterlerse valilik izni ile çıkabileceklerdir. İller arasında seyahat zorunluluğu olan vatandaşlar kurallar gereği seyahat belgesi düzenleyip ona göre yolculuk yapabilecektir. Seyahatlerin kontrolü için mutlaka otogarlarda ve seyahat sağlanan yerlerde görevliler bulunup seyahat izin belgesi kontrolü yapacaklardır.

İzin belgesi düzenlemiş ve seyahat kurulumun onayı olan vatandaşlar dahilinde sefer planlaması yapılacak ve yolculuk bu kişilere göre planlama yapılarak gerçekleştirilecektir.

Seyahat izin kurulunun onaylamış olduğu listeler kişi bilgileri ile birlikte valiliklere gönderilecektir.

İllerine gidilen yerdeki valiliklerce gelen yolcuların il girişlerinde kontrollü sağlanacak ve mutlaka karantina gereken durumlarda karantina koşulları sağlanacaktır. Rutin olarak tüm personelin yolculuk öncesinde ve sonrasında sağlık kontrolleri sağlanacaktır. Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi seyahatleri kısıtlanmıştır.

Etiketler : , ,