1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. SED Yardımı Nedir?
SED Yardımı Nedir?

SED Yardımı Nedir?

A+A-

SED yardımı nedir? SED açılımı olarak Sosyal Ekonomik Destek anlamına gelmektedir. Temel amacı bir ailenin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olması ve düşük kalitede yaşamı olduğundan dolayı yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla verilen yardım türüdür.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere özel olarak sunulan, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve yaşam şartlarının düşük olduğu aileler için verilen yardıma denir. İhtiyaç sahibi ailelerin ekonomik durumlarını iyileştirdikleri zamana kadar çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamak için belirli bir süre SED yardımı yapılmaktadır.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED Yardımı başvurusu iki türlü olarak yapılmaktadır. İlk olarak Sosyal Hizmet İl Müdürlüğüne giderek burada başvurunuzu yaptırabilirsiniz. Diğer yöntem ise E-Devlet üzerinden yaptırabilirsiniz. E-devlet hesabınız yok ise PTT’ye gidip 2 TL ücret karşılığında şifre oluşturabilirsiniz. Bu sayede E-devlet sistemine girerek Aile Çalışma Sosyal Hizmetler bölümünden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmet Ön Başvuru hizmetini aratarak başvurularınızı yapabilirsiniz. sed yardımı nedir?

SED Yardımı Ne Kadar?

SED yardımı eğitim gören çocuğun öğrenim durumuna göre değişiklik göstermektedir. 2020 yılları için verilen tutarlar ise okul öncesi eğitim için çocuk parası 693 lira, ilköğretim okuyan çocuk için 1040 lira, ortaöğretim gören çocuk için 1110 lira ve yükseköğrenim gören için 1248 lira destekte bulunuyordu. Açık Kapı Yardım Başvurusu Nedir? Nasıl Alınır?

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED Yardımları için belli şartlar bulunması gerekir. Başvuru yapılması halinde bu şartlarından bir tanesi olması sebebiyle yardım başvurusu olumlu şekilde sonuçlanacaktır. Bu şartlar şöyle sıralanmıştır; Doğal afet, olağanüstü durum, hastalık veya kaza geçiren aile ferdinin temel ihtiyaçlarını karşılamama durumu, Hayati tehlikede ve arz eden ameliyat durumu ve sorumluluğunda çocukları bakım durumunda olması, Sosyal hizmetleri tarafından çocukların bakım durumuna karar verilmesi sonucu, Yoksulluk seviyesinde olan aile muhtaçlık durumunda olması durumunda başvuruları olumlu şekilde değerlendirme durumuna girecektir.

SED Yardımı Ne Zaman Yatar?

SED ödemelerinde ilk kez başvurular için belirli zamanlarda yatmaktadır. Bu tür başvurular genellikle Eylül aylarında para yatması başlamaktadır. 2020 yılında bu yardım 8-15 Eylül arasında verilmeye başlanmıştı. Düzenli olarak yatan ödemelerde ailenin çocuklarına daha iyi bir şekilde bakabilmesi için yardım türü olarak bilinmektedir.

SED Yardımı Sorgulama

SED Yardımı Sorgulamak için yapılan başvurular e-devlet üzerinden görülmektedir. E-devlete giriş yaptıktan sonra Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama bölümüne girerek görüntüleyebilirsiniz. Diğer yandan Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bakarak da detaylı bilgileri de görebilirsiniz.