1. HABERLER

  2. FİNANS

  3. Savaş Tehlikesi Dolara Nasıl Etki Eder?
Savaş Tehlikesi Dolara Nasıl Etki Eder?

Savaş Tehlikesi Dolara Nasıl Etki Eder?

A+A-

Güvenli ve rağbetli yatırım arasında büyük oranda yeri alan dolar uzun zamandır geride ve yerinde saymaktadır. Ekonomiden, savaştan ve altın yükselmesinden ise oldukça fazla etkilenmektedir. Etkilenen nedenlerden ilki ise Çin’in iç savaşıdır. Savaş olması durumda doların giderek fiyatı düşecektir ve uzun zaman düşük fiyatını koruyacaktır tıpkı şimdi koruduğu gibi.

Tamamen yok olma durumu olmasa da doların savaş olması halinde fiyatı oldukça düştüğü için yatırım amaçlı alınmasının tam da vaktidir. Savaş doların sadece maddi anlamda durulmasını etkilemektedir.

Dolar Nereden Alınır? 

Değerli yatırım araçlarından biri olan doların alımı birçok yerden kolaylıkla yapılabilir. Kuyumculardan, bankalardan ve döviz bürolarından alınabilmektedir. Diğerlerine göre bankadan doların alınması daha uygun meblağa denk gelmektedir.

Hiç bir şubeye gitmeye gerek olmadan da sadece internet üzerinden telefonla da alınabildiği gibi güvenilir siteler üzerinden sipariş yoluyla da alınmaktadır. En güvenli yol bankalar olmaktadır. Doların sadece alınması değil banka hesabıyla döviz hesabı açılması halinde faizli hesaba konularak daha fazla gelirin gelmesine sebep olmaktadır.

Dolar Ne Zaman Alınmalı?

Özellikle birkaç aydır yerini altına devreden dolar düşüşte olup fiyatını korumaktadır. Kısa sürede sahibine çok getirisi olmayıp, uzun vade de oldukça yüz güldüren dolar büyük meblağlara da ulaştırmaktadır.

Özellikle uzun vade de dokunulmadan yapılacak dolar yatırımı için şimdilerde iyi bir zamandır. Fakat al sat yapılarak kâr oranı artsın denilerek doların alınması için bu aralar uygun bir zaman değildir. Fiyatının düştüğü zaman alınmalı yükselişe geçtiği vakit de bozdurulmalıdır. Büyük oranlar olduğunda al sat yapılmalıdır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: 2020 Yılı Kobilere KGF Kefalet Destekleri

Dolara Yatırım Yapmak Kâr Sağlar Mı?

Dolar riskli yatırım aracı olmadığı için güvenle alınıp yastık altı yatırımı yapılabilir olup değerli yatırım aracıdır. Hiç bir yatırımda olmadığı gibi kısa sürede fazla kâr miktarı beklenmemelidir. Dolar ancak uzun süreli yatırımlarda katlanarak sahibine iyi oranda kâr payı sağlamaktadır.

Uzun süredir yükselişini koruyan altının bu yaz sonunda fiyatının düşmesi beklenirken, dolar fiyatlarının da yükselmesi beklenmektedir. Onun için şimdilerde doların alınması halinde ise kış sezonuna kadar sahibine iyi oranlarda kazandıracağı tahmin edilmektedir.