1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama
Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

A+A-
Şartlı sağlık yardımı nedir? (ŞSY) Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik zorluklar yaşayan ailelerin çocuklarının sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yürütülen bir uygulamadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Şartlı sağlık yardımı desteği, ekonomik zorluk yaşayan ailelerin belirlenen şartlara uygun olması dahilinde 0-6 yaş arasındaki çocuklarının rutin olarak sağlık kontrollerini götürülmeleri koşuluyla verilmektedir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu için gerekli önkoşullar, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki, şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır? Maddi zorluk çeken ailelere verilen, şartlı sağlık yardımı başvurusu yapabilmek için ikamet edilen yerdeki kaymakamlıkta bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmalıdır. Maddi Yardım Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Şartlı sağlık yardımı başvurusu için gerekli evraklar: Kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport şeklindedir. Bu belgeler haricinde herhangi bir belge talep edilmemektedir. Eğer Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydınız varsa gerekli başvuru için sosyal yardım hattı, Alo 144 numarasını kullanabilirsiniz. Şartlı Sağlık Yardımı Nedir? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı sağlık yardımı nasıl alınır konusu için şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Nelerdir?

  • Söz konusu yardımı talep eden ailenin içinde yaşayan bireylerden kimsenin sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
  • Şartlı sağlık yardımı kapsamında doktor kontrollerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Ailenin maddi yetersizliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onaylanmalıdır.

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı sağlık yardımından yararlanabilen kişiler, yürütülen yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin, 0-6 yaş arasındaki çocuklarıdır. Devlet desteği ile 0-6 yaş arasındaki çocukların rutin doktor kontrolleri karşılanır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi adına yürütülen şartlı sağlık desteği, maddi zorluk çeken kişilerin sağlık kontrollerinin yapılabilmesi amacındadır. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri, doğrudan anneler adına açılan PTT hesaplarına aktarılır. Yardım ödemeleri kapsamında:
  • 0-6 yaş aralığındaki tüm çocuklara 35 TL,
  • Hastanede doğum yapan kişilere, tek sefere mahsus olmak üzere 75 TL,
  • Hamilelik ve lohusa döneminde ise aylık 35 TL verilir.
Şartlı sağlık yardımı kapsamında 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için en fazla 72 ay, hamile kadınlar için 9 ay ve lohusa kadınlar için ise en fazla 2 ay ödeme yapılır.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu

Şartlı sağlık yardımı başvuru formuna Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulama

Şartlı sağlık yardımı sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından gerçekleştirebilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Yatar?

Şartlı sağlık yardımı ne zaman yatar sorusunu soranlar, periyodik olarak yapılan bu ödeme Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarının 24-28 tarihleri arasında yapılmaktadır.