1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar?
Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar?

Sanal Kart Nedir Ne İşe Yarar?

A+A-

Sanal kart kullanımı günümüzde oldukça yaygındır. Günümüzde insanlar internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgileri kullanmak konusunda oldukça çekinceler yaşıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmayı sevenler için ve internet üzerinden bilgilerini vermekten çekinenlerin de güvenle alışveriş yapmalarını sağlamak adına sanal kart hizmeti geliştirilmiştir.

Sanal kart, internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişin riskini azaltmak amacı ile piyasaya sürülmüştür ve günümüzde milyonlarca kişi tarafından da kullanılmaktadır. Sanal bir ürün olan sanal kartın, fiziksel bir formu da bulunmamaktadır. Ancak müşteri talepleri doğrultusunda bazı bankalar tarafından gerçek kart benzeri sanal kart, kartondan yapılmış bir şekilde kullanıcısına gönderilebilmektedir.

Sanal Kartın Limiti

İnternet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını sağlayan sanal kartın limitini, kullanıcısı belirlemektedir. Sanal kart, öncelikle sıfır limit ile oluşturulmakta ardından ise yapılacak alışverişe göre limiti belirlenmektedir. Sanal kart ile gerçekleştirilen alışveriş tutarı, asıl kartın limitinden düşmekte ancak hiçbir şekilde asıl kartın bilgileri internette paylaşılmamaktadır.

Ayrıca sanal kartı kredi kartından ayıran en önemli özelliklerinden biri de fiziksel bir yapıya sahip olmaması sayesinde internet haricinde kullanılamıyor olmasıdır. Sanal kart, tamamen internet üzerinden online alışverişlerde kullanılmaya yöneliktir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Nasıl Sanal Kart Sahibi Olunur?

Sanal kart sahibi olmak isteyenler, sanal kredi kartını çalışmış oldukları bankadan talep ederek alabilirler. Sanal kartı kullanmak isteyen kullanıcılar ise banka şubesinden, telefon bankacılığı üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden sanal kredi kartlarını alabilirler.

Sanal kartın fiziksel bir formu olmadığı için kullanıcının elinde herhangi bir somut kart olmamaktadır. Ancak kullanıcı ister ise bazı bankalar temsili olarak sanal kartı kullanıcısına göndermektedir.

Sanal Kartın Avantajı Nedir?

Sanal kartın en önemli avantajı, kart limitinin kullanıcısı tarafından yapılacak olan alışverişe göre belirleniyor olmasıdır. Ayrıca internet üzerinden sanal kart kullanılarak yapılan alışverişlerde harcama tutarı asıl kartın limitinden düşmektedir.

Bu noktada sanal kartın kullanıcısına sağlamış olduğu avantaj ise asıl kredi kartının güvenlik numarası, son kullanma tarihi ve kart numarası gibi bilgilerin hiçbir şekilde internette paylaşılmıyor olmasıdır.

Şayet sanal kart bilgileriniz çalınır ise bu durumda sahip olduğunuz asıl kartın limiti yerine sadece sanal kartınızın limiti kadar kayba uğrarsınız. Yıllık kart aidatının bulunmaması ve kullanım sırasında herhangi bir bedel ödenmesinin gerekmiyor olması da sanal kartın kullanıcısına sunduğu avantajlardandır.