1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Restoran İşletmecileri Koronavirüse Karşı Devlet Desteği Bekliyor
Restoran İşletmecileri Koronavirüse Karşı Devlet Desteği Bekliyor

Restoran İşletmecileri Koronavirüse Karşı Devlet Desteği Bekliyor

A+A-

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Bingöl, restoran işletmecileri adına yaptığı açıklamadacovid-19 koronavirüs salgınıyla alakalı, "Bu süreci el birliğiyle atlatacağız. Devletimizle akılcı yöntemler geliştirerek en az zararla kapatacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda yeme-içme sektörünün ayakta kalabilmesi için sektöre yönelik bazı destekler sağlanmalı ve tedbirler alınmalı. " şeklinde açıklama yaptı.

ÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, koronavirüs salgınının ekonomik açıdan yarattığı sıkıntılarla ilgili yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın oldukça hassas ve başarılı bir şekilde koronavirüs ile mücadele ettiğini bildirdi.

Devlet kurumlarının yanı sıra halkın ve özel işletmelerin de bu süreçten en az zararla çıkılması için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Bingöl, "TÜRES olarak bu süreçte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlan edilen tedbirlerin uygulanması konusunda işletmelerimizde azami hassasiyet gösteriliyor. Bu tedbirler konusunda gerekli çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Geç Kalınırsa İşletmeler Büyük Sıkıntı Yaşayacak

Bingöl, bu süreçte restoran işletmecileri maddi açıdan büyük zarar ettiğini, müşteri sayısında ciddi düşüş yaşandığını, kafe ve benzeri işletmelerin de zaten kapalı olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"Sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerden, günü siftah yapmadan kapatanların olduğuna dair haberler gelmeye başladı. Bu süreci el birliğiyle atlatacağız. Devletimizle akılcı yöntemler geliştirerek en az zararla kapatacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda yeme-içme sektörünün ayakta kalabilmesi için sektöre yönelik bazı destekler sağlanmalı ve tedbirler alınmalı. Bu konuda geç kalınması durumunda sektörümüzdeki işletmelerin yüzde 80'i büyük sıkıntılar yaşayacaktır."

İşletmeciler İçin Faizsiz Kredi Verilmeli

Ramazan Bingöl, bankaların, kredi borcu olan esnafın borçlarını krizin etkileri azalana kadar faizsiz ertelemesi gerektiğini belirterek, sektöre faizsiz kredi imkanı sağlanmasının önemine işaret etti.

KDV ile diğer vergilerde muafiyet veya indirim sağlanması gerektiğini aktaran Bingöl, taleplerini şöyle sıraladı:

"SGK ödemeleri krizin etkileri azalana kadar ötelenmeli. Kira ödemelerinde kolaylıklar ve devlet desteği sağlanmalı. Çalışanların maaşları konusunda devlet desteği verilmeli, İşsizlik Fonu'nun devreye girmesi sağlanmalı. Elektrik, su ve doğal gaz ödemeleri krizin etkileri azalana kadar ertelenmeli. Ayrıca, çeki ve kredi borcu olanların erteleme veya ödeyememesi durumunda siciline işlenmemesi gerekiyor."