1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Sürüyor! Talep Gittikçe Azalıyor
Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Sürüyor! Talep Gittikçe Azalıyor

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Sürüyor! Talep Gittikçe Azalıyor

A+A-

Koronavirüs salgınından ötürü dışarı çıkmayan ve yolculuk etmeyen insanların durumu petrol fiyatlarına da yansıdı.Uçaklar yerde, araçlar kapının önünde fabrikalar da kontağı kapatınca dünya petrol fiyatları talepteki daralma nedeniyle en düşük seviyelerini gördü. Ancak buna stoklama seviyesinin yüzde 90’ı aşması da eklenince ABD’de gösterge olan West Texas Intermediate (WTI) petrolü önceki yüzyıl fiyatlarına döndü.

WTI petrolü fiyatları 2000'li yılları da aşarak 1999 yılı mart ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile diğer petrol üreticilerinin tarihin en büyük kısıntısına gitmesine rağmen WTI varil başına 14.47 dolara kadar indi. Brent tipi petrol ise 27 dolara geriledi.

Petrol Fiyatlarında İnanılmaz Düşüş

Petrole olan talep bu şekilde devam ederse mayıs ayının ortasında ABD'deki petrol depolama kapasitesinin yüzde 100 dolacağı belirtiliyor. 2019 itibarıyla ABD 713 milyon varil kapasiteye sahip. Şu andaki stoklama seviyesi ise yüzde 90'ları aşmış durumda. Bazı uzmanlar WTI petrolünün 10 doların da altını yani tek haneli rakamlara inebileceğini belirtiyor. Dengelenme 10 doların altında olacak.

Etiketler :