1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel Hastanelerde Alınan Fazla Ödemeler Nereye Şikâyet Edilir?
Özel Hastanelerde Alınan Fazla Ödemeler Nereye Şikâyet Edilir?

Özel Hastanelerde Alınan Fazla Ödemeler Nereye Şikâyet Edilir?

A+A-

Hastaneler herkesin mutlaka uğradığı bir sağlık kuruluşudur. Çağımızda kullanılan hormonlar, ilaçlar ve yapay yiyecekler yüzünden hastalık oranları artmış bulunmaktadır. Eski yürürlülükler düzenlenmiş olup son dönemlerde özel hastaneler de herkese uygun olarak hizmet vermektedir. İnsanlar eski dönemlerde maddiyat sebebi ile devlet hastanelerini tercih etmekteydi.

Son zamanlarda sağlık bakanlığı özel hastaneleri düzenleyerek herkesin faydalanmasını sağlamak için fiyatlarını makul seviyeye indirip hastane sayısının çoğalması için hız kesmeden çalışmalar yapmıştır.  Özel hastaneler artan sayı ve kalitesine bağlı olanak vatandaşın tercihi haline gelmiş olup son zamanlarda çok fazla hasta ağırlamaktadır.

Özel Hastane Ücretleri

Özel hastanelerde içlerinde ayrışmalar yaşamaktadır. Bazı kesim özel hastaneler SGK ile anlaşma yapıp bazılarının anlaşması bulunmamaktadır. SGK ile anlaşmalı olan hastanelerde muayeneye giden sigortalı 15 TL katkı payı ödemektedir. Bunun dışında devlete ödenen bir ücret yoktur. Ama bazı hastaneler yüzde 200 e kadar fark ücreti de talep etmektedir.

 İçerde yapılan tüm tahlil ve tetkiklerde ücretli olup belli başlı kriterleri vardır. Her özel hastanede muayene ücreti olarak sabit bir 15 tl katkı payı mutlaka alınıyor. Bazı özel hastaneler olması gereken bu ücretler dışında ücret talep etmektedir. Bunun sebepleri bilinmemekle birlikte perdenin arka kısmında çok büyük bir rand vardır.

Fazla Ücret Talebi Halinde

Özel hastanelerde ödenmesi gereken dışında fazla ücretlerde talep edilmektedir. Son zamanlarda özel hastane fazlalığından dolayı denetim eksikliği kısmında bu ücretler vatandaşlardan kesilmektedir. Böyle bir durum olduğunu düşünmemek için ve yanlış yönlendirilmemek için mutlaka ayrıntılı fatura istenmelidir.

Ödememizin fazla olup olmadığını sgk sisteminde olan ne kadar ödeyeceğim kısmından mutlaka kontrol edilmeli ve teyit edilmelidir. Böyle bir durumda ödemenizin fazla olması halinde mutlaka ilk iş olarak hastaneden talep edilmesi gereklidir.

Talebiniz karşılığında olumsuz yanıt alınması halinde taahhütlü bir dilekçe ile talebinizi itiraz halinde tekrar iletmeniz gerekmektedir. Tüm bu çabalarınız sonucu hala olumsuz yanıt ile karşılaşıyor ve fazla ücret alındığını belgelemiş emin haldeyseniz mutlaka SGK ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İster bizzat giderek ister SGK sisteminin kendi numarası olan 170 hattına bildirmeniz gerekmektedir.