1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. OTSO Başkanı: Kapalı Kalan İş Yerlerine Devlet Desteği Sağlanmalı
OTSO Başkanı: Kapalı Kalan İş Yerlerine Devlet Desteği Sağlanmalı

OTSO Başkanı: Kapalı Kalan İş Yerlerine Devlet Desteği Sağlanmalı

A+A-

OTSO Başkanı Servet Şahin, korona virüsü tedbirleri kapsamında geçici süreliğine kapatılan işletmelerin sıkıntılı günler geçirdiğini ve bu yüzden iş yerlerine devlet desteği gerektiğini belirtti: “İşletme sahiplerine sıfır faizli KGF destekli 6 ay geri ödemesiz kredi desteği verilmeli. Direkt veya dolaylı olarak etkilenen işletmelerin vergi ödemeleri ertelenmeli, kira desteği yapılmalıdır” dedi.

Esnafa Devlet Desteği Verilmelidir

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin, korona virüsü tedbirleri kapsamında geçici süreliğine kapatılan işletmelerin mağduriyetlerinin önüne geçilmesi gerektiğini açıkladı. Pek çok sektörün korona virüsünden olumsuz etkilendiğini ifade eden Başkan Şahin, “Ülkemizin özellikle de Çin'den makine-teçhizat ve elektrik-elektronik ürünleri ithalatlarında düşüş yaşanmaktadır. Bu girdiler ile beslenen yerli sanayinin ve hizmet sektörünün kısa vadede sıkıntı yaşayacağını gözlemlenmektedir. Salgın nedeniyle önlem olarak faaliyetleri durdurulan işletmelerin zor duruma düşecekleri kaçınılmazdır. Bu kapsamda istihdamın azalmasını da önleyebilmek adına kapalı kalınacak dönem için personel maaşları ve sigorta primleri devlet tarafından, işsizlik fonundan karşılanmalıdır. İşletme sahiplerine sıfır faizli KGF destekli 6 ay geri ödemesiz kredi desteği verilmeli, direkt veya dolaylı olarak etkilenen işletmelerin vergi ödemeleri ertelenmeli, kira desteği yapılmalıdır” diye konuştu.

Türkiye, kovid-19 virüsü salgını dolayısıyla birçok önlem aldı. Bu önlemlerin başında da okullara verilen ara geliyor. Bununla beraber eğlence mekanları ve kafelerin kapatılması kararı alındı. Esnaf, virüs sebebi ile son birkaç günde büyük zarara uğradı. Bu zararın karşılanması amacı ile faizsiz kredi verilmesi gündemde. Birçok örgüt bu konu hakkında açıklama yapıyor ve esnaflara destek verilmesinin gerektiğini belirtiyor. İş yerlerine devlet desteği sağlanması durumunda esnaflar bir nebze nefes alacak.

İtalya'da korona virüsü yüzünden gerçekleşen ölümlerin sebebinin, halkın ve devletin virüse karşı yeterli önlem almada geciktiği belirtiliyor. Türkiye bu konuda zamanında tutarlı bir adım attı ve olabilecek binlerce potansiyel vaka ve ölümün önüne geçti. Kamuoyu, bu kararında atılan adımdan ötürü Sağlık Bakanlığı'nı takdir ediyor. Sosyal medyalada Sağlık Bakanlığı'nı öven ve teşekkür maksadı taşıyan birçok paylaşım yapıldı. Devletimizin virüse karşı önlemler almaya kararlılıkla devam edeceği bilgiler arasında.