1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. O İlin Valiliğinden Şaşırtan Koronavirüs Kararı! Herkese Yapılacak
O İlin Valiliğinden Şaşırtan Koronavirüs Kararı! Herkese Yapılacak

O İlin Valiliğinden Şaşırtan Koronavirüs Kararı! Herkese Yapılacak

A+A-

Antalya Valiliği İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan olağanüstü toplantıda herkesi şok eden bir karar alındı. İnsanların yoğun olduğu bölgelerde, devamlı insan geçişi olan yerler olan kalabalık alanlarda belirti olsun ya da olmasın uygun görülmesi halinde istedikleri kişilere koronavirüs testi yapılacağı kararı verildi. Bunun yanında koronavirüse karşı alınan tedbirlere uymayanlara da iki aydan başlamak şartıyla bir yıla kadar da hapis cezası verilebileceği belirtildi.

Antalya Koronavirüs Vaka Sayısı

Antalya'da artan koronavirüs vaka sayısından dolayı İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs tedbirleri kapsamında yaptığı olağanüstü toplantıda bazı kararlar aldı. 9 Şubat tarihinde yapılan toplantıda koronavirüsün önüne geçmek için alınan tedbirler kapsamında semptom olsun ya da olmasın kalabalık, insan sirkülasyonu olan yerlerde gerekli görüldüğü takdirde herkese koronavirüs testi yapılacak. Habertürk'ün haberine göre, koronavirüsün kalabalık ortamlarda daha çabuk bulaştığını dikkat çekilmesinden sonra, hastalığın yayılmasını engellemek ve azaltmak amacıyla alınması gerekli olan tedbirlerin görüşüldüğü belirtildi. Kalabalık ortamlarda bulunan herkese test yapılmasını da öngeren görüşmede, yapılacak olan koronavirüs testi ile hastalığı taşıyanların tespitinin daha kolay olacağı belirtildi.

Antalya Koronavirüs Tedbirleri

Kurul tarafından alınan bu karar ile Antalya'da koronavirüs tedbirleri bir adım daha ileri taşınacağı ve salgının önüne geçileceği belirtildi. Ayrıca Antalya'da koronavirüs vakalarının tespit edilmesinin bu şekilde daha kolay olacağı da belirtildi. Bu durum il ve ilçe sağlık müdürlükleri tarafından da uygun görülmesinden dolayı da yeni kararlar alınmaya başlandı. Bunun sonucunda kalabalık ortamlarda gerek görüldüğü takdirde test yapılacak, yapılan test sonucu koronavirüs olan vatandaşların hemen tedaviye başlanacağı ve temaslı olanların da izole edileceği konusunda karar verdir.

Kurul Kararı

Toplantı sonrası kurulun almış olduğu kararda da; kamu kurum ve kuruluşları, okullar, toptancılar, hal, sanayi, fabrikalar, iş yerleri, apartman ve site gibi yerlerinde kapsam içinde olduğu belirtildi.

Sosyal Medyada Tartışmalara Neden Oldu

Antalya Valiliği İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan bu karar sosyal medyada oldukça tepki çekti. Yapılan paylaşımlarda bir anda gündem oldu. Özellikle de Twitter'da alınan bu karar bir çok kullanıcı tarafından tepki topladı. O İlin Valiliğinden Şaşırtan Koronavirüs Kararı! Herkese YapılacakBankalardan Koronavirüs İçin Destek!!!