1. HABERLER

  2. MADDİ YARDIMLAR

  3. Modern Tarım Aletleri İçin Devlet Yardımı
Modern Tarım Aletleri İçin Devlet Yardımı

Modern Tarım Aletleri İçin Devlet Yardımı

A+A-

Tarım ile uğraşan vatandaşlar için devlet destekli traktör yardımının yanı sıra, diğer modern tarım aletleri için de kredi desteği verilmektedir. Böylece modern tarıma geçiş yapılması planlanırken, çiftçiye destekler de devam etmektedir. Bunun için yapılması gereken Tarım ve Orman İl Müdürlükleri’ne başvurmak yeterlidir. 41 Farklı Tarım Aleti İçin Destek Verilmekte Tarım mekanizmasını yeniden aktif hale getirmeye çalışan Tarım ve Orman Bakanlığı, artan ihtiyaca binaen çiftçiye desteğini artırmaya devam etmekte. Bunun için traktör yardımı dışında çeşitli modern tarım aletleri ile verimi yükseltmeye ve çiftçiyi bu aletler ile daha verimli şekilde çalışmaya teşvik etmektedir. 41 tarım makinesini kapsayan projede, % 50 hibe desteği bulunmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler için farklı desteklerin olduğu yeni destekleme modelinde gerçek kişiler 50 bin liraya kadar yardım alabilmektedir. Tüzel kişiler için bu miktar 100 bin lira ile sınırlandırılmıştır. [caption id="attachment_1693" align="alignnone" width="300"]Modern Tarım Aletleri Modern Tarım Aletleri[/caption]

Pazara Giriş Belgesi Konumuza Buradan Ulaşabilirsiniz...
Bu fiyatlar belirlenirken piyasa şartları da göz önüne alınmaktadır. Bunun için basınçlı sulama sistemleri gibi daha yüksek maliyetli aletler için tüzel kişiler 200 bin TL’ye kadar destek alabilecektir. Bu miktar gerçek kişiler için ise 100 bin lira ile sınırlandırılmaktadır.

Çiftçilikten Balıkçılığa Kadar Birçok Alan Desteklenecek

Bakanlık tarafından yayınlanan tebliğe göre sosyal ve ekonomik olarak gelişime destek olması için bu desteklerin devam edeceği belirtilmekte. Bildiriye göre İl Müdürlükleri’nden temin edilecek mal alımının usul ve şartlarını içeren formun, 45 gün içerisinde teslim edilmesi gerektiği de vatandaşların ilgisine sunulmakta. Ödemelerin ise bütçe serbestliği çerçevesinde yapılacağı yapılan tebliğde yer almakta. Devlet destekli ziraat araçları arasında çayır biçme makinesi, diskli tırmık, dip kazan, el traktörü, fındık toplama makinesi, arıcılık ekipmanları, canlı balık tankı, mibzer, mini yükleyici, motorlu tırpan, bahçe traktörü, dal parçalama makinesi, fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği kurutma makineleri yer almakta. Ayrıca çeşitli ürünleri söküm aletleri de destek kapsamında bulunmakta. Çiftçinin en çok ihtiyaç duyduğu balyalama ve sap toplama ve parçalama makineleri de devlet desteği kapsamına girmekte. Modern tarım aletleri ve diğer tarım cihazlarına ilave olarak hayvancılık konusunda da destekleme yapılmaktadır. Bunun için gübre dağıtıcı, balıkçı gemileri için soğuk depo, su ürünlerinin buzlanmasına yardımcı olan makineler, süt analiz cihazları gibi birçok alet de destek kredisi içerisinde yer almaktadır.