1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mizah Nedir? Sosyal Medyadaki Sayfalarının Mizahtaki Yeri
Mizah Nedir? Sosyal Medyadaki Sayfalarının Mizahtaki Yeri

Mizah Nedir? Sosyal Medyadaki Sayfalarının Mizahtaki Yeri

A+A-

Gülmek, eğlenmek için bir başka durumun komikliğinden veya tezatlığından faydalanırız. Özellikle hayatımızı ele geçiren tempolu ve stresli yaşam, insanı mizaha daha da ilgili hale getiriyor. İnsanoğlunun bir şekilde içerisindeki stresten ve sıkıntıdan uzaklaşması lazım. Peki ya mizah nedir? Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız bu kelime ne anlama geliyor? Mizah, en basit tanımı ile hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanat türüdür. Yalnızca yazı ile değil, resim, karikatür ve konuşma aracılığıyla da işlenebilir.

Teknolojinin gelişmesi beraberinde sosyal medyaları doğurdu. Sosyal medyalar ise kısa süre içerisinde birbirinden farklı mizahların döndüğü platform haline geldi. Türlü türlü mizah anlayışları tek bir mecra içerisinde barınabiliyor, kimi zaman mizahlar kavgalara, davalara ve cezalara yol açabiliyor. Çünkü ucu bucağı olmayan anlayışlar da mevcut. Aynı zamanda mizah anlayışları her geçen gün değişmekte. 2007 senesi ile 2020 senesi arasındaki mizah anlayışına baktığımız zaman dağlar kadar fark var, bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

İnsanların günlük stresini almak için sosyal medyaların öneminden bahsetmiştik. Peki ya süreç nasıl işliyor? Sosyal medyalarda bulunan mizah sayfaları sürecin bizzat kendisini oluşturuyor. Her an başka bir komiklik içeren paylaşım, gerek günlük hayatın içerisinden gerekse kurgusal bir şekilde insanlara aktarılıyor. Tabii genellikle kurgu oluyor orası ayrı. Çünkü her şeyi hızlıca tüketiyoruz. Bu da zamanla kurgulardan destek alınmasına sebebiyet veriyor.

Etiketler : ,