1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memurların Servis Ulaşım Hakkı Kaldırılıyor
Memurların Servis Ulaşım Hakkı Kaldırılıyor

Memurların Servis Ulaşım Hakkı Kaldırılıyor

A+A-

Uzun zamandır gündemi meşgul eden bir konu olan memurların servis ulaşım hakkının kaldırılmasına yönelik ilk resmi açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yaptığı açıklamalarda uygulamanın kaldırılmayacağını belirtirken, bütçe ve çevre kapsamında sınırlandırılması gerektiğini ve kamu personeline toplu taşıma kartları verilmesinin daha uygun olabileceğini önermiştir. Yani memurların servis ulaşım hakkının kaldırılıyor olduğuna ilişkin resmi bir karar alınmış olma durumu söz konusu değildir.

Kanundan Kaynaklanan Bir Hak Olarak Memurların Servis Ulaşım Hakkı

237 sayılı ve 5 Ocak 1961 tarihli Taşıt Kanununda yer alan 7inci maddede düzenlenmiş olan kamu idarelerinde çalışan personele personel servisi bağlanabileceği fakat bunun şartların yerine getirilmesi takdirinde sağlanabileceği düzenlenmiştir. Kamu kurumlarında personele sunulan servis hizmetleri epey yaygındır ve daha da yaygınlaşmaktadır.

Özellikle merkez teşkilatları gibi kamu kurumlarında çalışmakta olan personel için mesai gidiş ve gelişlerini sağlamak üzere servis hizmeti sağlanmaktadır. Zaten pek çok yerde personele sunulan servis hizmetinin yanında toplu taşıma kartı da verilmektedir. Kamu çalışanlarının memnuniyeti doğrultusunda bütçenin imkân verdiği ölçüde kamu personeline sunulan taşıma hizmetlerinin devam ettirilmesi gerekmektedir.

Konuyla İlgili İlk Resmi Açıklama

Bu doğrultuda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdürlüğü tarafından bütün kamu kurum kuruluşları ile üniversitelere gönderilen 27 Şubat 2020 tarihli, Personel Servisi konulu ve 801 sayılı resmi yazıda yapılan açıklamalara göre personel servislerinin yüksek bir maliyete neden olmanın ötesinde bir de hava kirliliğine yol açtığı vurgulanmıştır.  Bu uygulamanın yerine memurlar için toplu taşıma kartı verilmesi önerilmiştir.

Hak Kaldırılıyor Mu?

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdürlüğü'nün vurguladığı bir başka nokta ise kamu idarelerinde kamu personeline sunulan servis hizmetlerinin ve memurların servis ulaşım hakkının kaldırılmasının söz konusu olmadığına yöneliktir. Açıklamanın devamında pek çok kamu idaresinin sahip oldukları taşıt imkânlarıyla personeline servis hizmeti sunduğu fakat bazı kurumların da toplu taşıma kartı verdiği belirtilmiş, uygulamanın aynı şekilde devam edeceği anlatılmıştır.
Burada Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Genel Müdürlüğü'nün dikkat çekmeye çalıştığı nokta kamu idarelerinde hizmetin gereği ve ekonomik yönteme uygun seçimlerin yapılmasına yöneliktir. Buna göre kamu idareleri uygun gördüğü takdirde sözleşmeleri yenileyerek kamu personelinin servis ulaşım hizmeti almasına devam edilecektir.