1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memur ve Emekli Maaşlarına Ek Zam: Yeni Maaşlar Ağızları Açık Bıraktı!
Memur ve Emekli Maaşlarına Ek Zam: Yeni Maaşlar Ağızları Açık Bıraktı!

Memur ve Emekli Maaşlarına Ek Zam: Yeni Maaşlar Ağızları Açık Bıraktı!

Memur ve Emekli Maaşlarına Ek Zam: Yeni Maaşlar Ağızları Açık Bıraktı!

A+A-

Memur ve emekli maaşlarına yapılması beklenen ek zam planında değişiklik olduğu yönünde haberler medyada yer alıyor. Yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle alım gücü azalan memur ve emeklilerini alım gücünü artırmak amacıyla maaşlara ek zam yapılması gündemde bulunuyor. Ancak, yapılmak istenen zam planında değişiklik olduğu haberleri de yayılmaya başladı. İşte bu konu hakkında detaylar...

MAAŞLAR VE YAPILAN ZAMLAR

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle maaşlara ek olarak yapılan Ocak ayı zammı vatandaşları tatmin etmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak ayı için memurlara ve emeklilere %25 oranında zam yapılacağını açıklamıştı. Ancak, gelen tepkilerin ardından bu oran %30'a çıkarıldı. Ancak, %30 oranındaki zam, emeklilerin ve memurların maaş taleplerini tam olarak karşılamadı.

memur.jpg

Asgari ücrete yapılan zam da aynı şekilde asgari ücretlilerin taleplerini karşılayamadı. Hatta asgari ücretli çalışanların maaşları, hesaplarına yatmadan önce, 8.506 Türk lirası olan asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Tüm bu maaşlarla ilgili olarak hükümetin ayrı bir planı olduğu biliniyor.

EK ZAM PLANI YAPILMIŞTI!

2023 yılı, Türkiye için önemli bir yıl olarak görülüyor. Hem iktidar hem de muhalefet, 2023 yılı seçim yılı olduğu için kapsamlı çalışmalar yapmaya çalışıyor. Deprem felaketinden önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs tarihini seçim tarihi olarak duyurmuştu. Bunun çeşitli hazırlıkları da devam ederken, maaş zamları da çok konuşulan konular arasındaydı. İktidar kulislerinden gelen bilgilere göre, emekli, memur ve asgari ücretli için Mart ya da Nisan ayında ek zamlar yapılması planlanıyordu. Ancak, bu plan deprem felaketi sebebiyle zorunlu olarak değiştirildi.

YÜZDE KAÇ EK ZAM YAPILIR?

Yapılan haberde, maaşlara %20 oranında ek zam planlandığı ve bu zamın bir kısmının Ocak ayındaki zamdan kısılarak hazırlandığı belirtilmiştir. Ancak deprem nedeniyle iktidarın bu %20'lik zam oranını %10'a düşürebileceği iddia ediliyor.

Etiketler : , , ,