1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Market Ürünlerine Tekrar Zam Geliyor! Alım Gücünde Değişiklik Olacak!
Market Ürünlerine Tekrar Zam Geliyor! Alım Gücünde Değişiklik Olacak!

Market Ürünlerine Tekrar Zam Geliyor! Alım Gücünde Değişiklik Olacak!

Vatandaşların market alışverişinde artan fiyatlandırmalardan sonra gittikçe düştü. Süreç içerisinde yeni gelen haber de can sıkacak. Market ürünlerine tekrardan zam geliyr. Gelen zamlar süt ve süt ürünlerine getirilmesi sağlanacak. Beklenen zam ne kadar olacak? Yeni zam haberi tüm detaylarıyla haberimizde paylaşımı sağlanmıştır. 

A+A-

Vatandaşın tadı çok kaçacak. Ulusal Süt Konseyi çiğ süt fiyatını 5,70 TL olarak açıkladı. Bunun üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı ise çiğ süt destekleme priminin 1 TL olduğunu belirtti. Fiyatlar, üreticileri memnun etmezken, üreticilerin en az 6 TL beklediği ifade edildi.

Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin yaptığı açıklamasında, “Üreticiler en az 6 TL bekliyordu. Sanayiciler kabul etmedi. Biz üretici grubu olarak rakama şerh koyduk” dedi.

Tekrardan Fiyatlara Bakılacak

Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, yaptığı açıklamasında “Biz üretici grubu olarak bu rakama şerh koyduk. Aynı beklentiyi sanayicilerden de bekliyorduk ama alamadık. Oy çokluğuyla kabul edildi. Üreticiler en az 6 TL bekliyordu. Ama maliyetlerimizi hesapladığımızda 7,80 TL almamız gerekiyordu. Sanayiciler 6 TL’yi kabul etmedi. 30 Nisan’da fiyatlar tekrar gözden geçirilecek” ifadesini kullandı.

Süreç Değişimi Yaşanabilir

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda; 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.
Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 kuruş fark uygulanacaktır”

Yapılan bu zam sonrasında peynir, kaşar ve yoğurda da zam geleceği belirtildi. Marketlerde 10-15 TL arasında satılan sütlere 3 TL civarında zam yapılması bekleniyor.