1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Market Çalışma Saatleri Düzenlenmesi
Market Çalışma Saatleri Düzenlenmesi

Market Çalışma Saatleri Düzenlenmesi

A+A-

Corona virüsü kapsamında alınan tedbirler gün geçtikçe artmakta ve yayılmanın önüne geçmeyi hedeflemektedir. Çin de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Corona virüsü İle ilgili tedbir ve önlemleri elden bırakmayan hükümet marketlerle ilgili de yeni düzenlemelere gitmiştir. Marketlerin vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması adına sosyal mesafeye uyarak çalışması ve saatleri ile ilgili düzenleme resmî gazetede yayınlayarak saatleri ile ilgili düzenleme kapsamında sabah 09:00 ile 21:00 arası açık olması kararlaştırılmış ve duyurusu yapılmıştır.

Çalışma Saatleri Değişti

Corona virüsü tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında marketlerin çalışma saatleri ile ilgili düzenleme getirildi. Bu düzenleme kapsamında 09:00 ile 21:00 arası sadece çalışacak olan marketlerde tüm personel gerekli hijyen önlemlerine uyacak ve tüm denetlemeler arttırılarak devam edecektir. Yayılma hızı çok hızlı olan Corona virüsü İle ilgili bulaşma riski temas İle olduğu için sosyal mesafe önemli hale gelip alınan tedbir ve önlemlerin başında gelmektedir.

Toplumda sosyal mesafe olarak en az 1 metre mesafe olması kuralı konduğu için marketlere de müşteriler sosyal mesafe kuralına uyarak içeriye alınması gerektiği konusunda tüm marketler uyarılmış ve tedbirler arttırılmıştır. Çalışma saatleri ile ilgili genelge tüm illere iç işleri Bakanlığı tarafından gönderilmiştir. Genelgede market, bakkal ve süper marketlerin çalışma saatleri iyileştirilip açılış ve kapanış saatleri güncellenmiştir. Çalışma saatlerindeki değişiklik akaryakıt istasyonlarındaki marketleri kapsamamakta ve çalışma saatleri 24 saat hep açık kalacak şeklinde düzenlemeleri güncellenmiştir.

Müşteri Sayısı İle İlgili Düzenleme

İç işleri başkanlığının bildirdiği genelgede saatler dışında market içinde olması gereken müşteri sayısı da değişime uğramıştır. Market içinde olan müşteri sayısı toplam alanın onda biri olacaktır. Sosyal mesafe ile ilgili önleme dikkat çekmek için müşteriler arasında mesafe olması önemlidir. İçerisinin durumuna göre alışveriş için gelen müşteriler gerektiği takdirde tek tek market içine alınmalıdır. Tüm marketler bu bildirimleri market girişine asarak vatandaşı da bilgilendirmeleri gerekecektir. Market girişlerinde sosyal mesafe önemi ve bu sosyal mesafe ile ilgili tedbirleri market kapısına asarak vatandaşı bilgilendirme görevleri verilmiştir.