1. HABERLER

  2. BELEDİYE YARDIMLARI

  3. Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama
Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Ve Sorgulama

Mardin Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir? Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası. Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama.

A+A-

Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama 2021; Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en güzel şehirleri arasında yer alan Mardin, birden çok medeniyeti de bünyesinde barındırıyor. Tarihi eserleri ile birlikte yabancı ve yerli turistler tarafından da yoğun ilgi gören Mardin Belediyesi vatandaşların yaşam şartlarına yönelik sosyal yardımların açıkladı. Özellikle koronavirüs pandemisi döneminde vatandaşların yaşam şartlarını iyileştirmek adına birçok çalışma başlatan Mardin Belediyesi, yoksul kişilerin elinden tutuyor. Nakdi ve aynı yardımlar ile tam kapanma ve kısmi kapanma süreçlerinde maddi sıkıntı yaşayan kişilere yardım eden Mardin Belediyesi işten çıkarılanlar, dar gelirli vatandaşlara ve muhtaç kişilere de umut ışığı yaktı. Alınan bilgiler neticesinde Mardin Belediyesi, sosyal yardımlara başvuru yapan kişilerden birtakım belgeler rica ediyor. Mesela kimsesiz muhtaç ya da işi olmayan kişiler SGK’dan belge, engelli kişiler ise devlet hastanesinden engelli raporu almalı. Makalemizde Mardin Belediyesi sosyal yardımlarına dair merak edilen tüm soruları yanıtladık. Mardin Belediyesi yardım başvuruları hakkında sorular ve cevaplar aşağıda yer alıyor.

Mardin Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Mardin Belediyesi tarafından nakdi ve ayni yardımlar yapılmaya devam ediyor. Mardin Belediyesi gıda ve erzak yardımı, para yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı, yaşlılara yönelik yardımlar, muhtaç asker, gazi ve şehit yakınlarına yönelik yardımlar, afetzedelere yapılan yardımlar, kömür ve odun gibi yakacak yardımı, kira yardımı, mobilya ve eşya yardımı, eğitim ve sağlık yardımları, engelliler ve kronik hastalara yönelik yardımlar, muhtaç yoksul ve dar gelirli dul kadınlara yönelik yardımlar ve yeni doğan bebek paketi yardımları yapıyor. Mardin Belediyesi, şehir merkezinde yaşayan dar gelirli ve yoksul vatandaşlar dışında köylerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine de yardım kolileri dağıtıyor. Hayırsever kişiler tarafından bağışlanan beyaz eşya, battaniye ve birinci el giysi gibi eşyaları da ihtiyaç sahibi kişilere iletiyor. Bunun dışında dar gelirli ve muhtaç vatandaşlarına bütçesi gereği yardım eden Mardin Belediyesi nakdi yardımlar yapmaktan geri kalmamaya da özen gösteriyor. Mardin Belediyesi, fakir ve yoksul ailelerin yeni doğan bebeklerine hediye olarak bebek bezi, bebek beşiği ve maması gibi ihtiyaçlara yönelik hoş geldin hediyesi sunuyor. Bunun dışında Mardin'in ilçe ya da köylerinde yaşayan yoksul ailelerin çocuklarının kırtasiye ihtiyacını karşılamak için Mardin Belediyesi nakdi yardımlar yapmayı sürdürüyor. Yapılan başvuruları değerlendirmeye alan Mardin Belediyesi lise, üniversite ya da ilköğretim öğrencilerinin eğitimlerine devam edebilmeleri adına onların ulaşım desteğini de karşılıyor. Bunun dışında kırtasiye desteği dahilinde yoksul ailelerin çocuklarına defter, kitap ve kalem yardımı da yapıyor. Kış aylarının soğuk geçmesi ile birlikte çocukların ısınmaları adına kaban, bot ve mont gibi giysiler dağıtmayı ihmal etmiyor. Mardin Belediyesi kimsesiz ve kendisine bakacak birisi olmayan engelliler, yaşlılar ve kronik hastaların evlerine ziyarete gidiyor. Bu süreçte vatandaşların nelere ihtiyaç duyduğunu tespit ederek onlara nakdi yardımlar yapıyor. Mesela evini temizlemeye gücü yetmeyen engelli ve yaşlılara temizlik hizmeti sunuyor. Fakir ve yoksul ailelerin barındıkları evleri ziyaret eden Mardin Belediyesi kötü ve sağlıksız koşullarda yaşayan ailelerin evlerine de tamirat işlemleri yapıyor. Bunun dışında kirasını ödemekte zorlanan fakir ailelere de kira desteği sunmaya ihmal etmiyor. Yoksullara, muhtaçlara, kronik hastalara, yaşlılara ve engellilere sosyal yardım yapan Mardin Belediyesi gıda ve erzak içeren kolileri dağıtarak vatandaşa umut oluyor. Ayrıca sosyal yardımlara başvurmayan yardıma muhtaç kişiler, muhtarlık ya da zabıta aracılığı ile tespit edilerek yardım götürülüyor.

Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin il sınırları içerisinde yaşayan yoksullar ve muhtaç vatandaşlar belediye yardımlarından yararlanmak için Mardin Belediyesine gidip başvuru formunu doldurmalı. Bunun haricinde kişi belediye yetkilileri ile görüşüp yardıma muhtaç olduklarını söylemeli. Vatandaş belediyeye giderek yetkililerle görüşüp ayni ve nakdi yardımları başvurabilmek hakkına sahip oluyor. Alınan bilgiler neticesinde başvurular e-devlet üzerinden de yapılıyor. Kişi T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile birlikte sisteme girerek başvuru formunu doldurup, istedikleri sosyal yardımı seçebilme hakkına sahiptir. Bunun dışında e-devlet şifresi olmayan vatandaş ise kendisine en yakın PTT şubesine giderek şifre alabiliyor.

Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Kişi e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yaparak sosyal yardım başvuru formunu doldurabilir. Bu formun ardından Mardin Belediyesi yardımlarına başvuran vatandaş başvurusunu e-devlet dışında belediye binası giderek de gerçekleştirme hakkına sahiptir. Başvurunun ardından sorgulama işlemi e-devlet üzerinden de takip ediliyor. İsteyen vatandaş başvuru sonucunu belediyeye giderek de öğrenebilir. Bunun dışında Mardin Belediyesi telefon numarasını arayan vatandaş, yetkililer ile iletişime geçerek başvuru sorgulama işlevini yapabilir.

Mardin Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Vatandaş yardım başvurularına müracaat ettikten sonra yetkililer ile iletişime geçerek bu kişilere başvuruda bulunabilecekleri nakdi ve ayni yardımlara dair sorular sorabilir. Bunun dışında başvuru için gerekli şartlar ve belgeler öğrenmek için de Mardin Belediyesini arayabilir. Kişi başvuru sonucunu sorgulamak için Mardin Belediyesine ait telefon numarasını arayabilir. Vatandaşların 0482 215 19 31 numaralı hat üzerinden soru, görüş ve önerilerini yetkililer ile paylaşması rica ediliyor.

Mardin Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Türkiye'deki belediyelerde olduğu gibi Mardin'de de yapılan sosyal yardım başvuru formuna dair bilgiler açıklandı. Mardin Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımlarına koşarken bu kişilerin başvuruda bulunmak için formu doldurmaları rica ediyor. Başvuru formunda vatandaşın aylık geliri harcamaları soruluyor. Bunun dışında kişinin aylık ortalama fatura ödemesi, aylık kazancı, vatandaşın mesleği, hane halkı aylık kazancını dair sorular yöneltiliyor. Mardin Belediyesi yardım başvuru formunda yardıma muhtaç olarak gösterilen kişinin yardım almaya hak kazanmadan önce bu form yetkili kişiler tarafından detaylı bir incelemeden geçiliyor. Ayrıca alınan bilgiler neticesi yoksul ve dar gelirli vatandaşların yardım alma hakkını gasp eden kişiler tespit edildiği takdirde belediyeden aldıkları nakit ya da ayni yardımları faizi ile birlikte ödemeleri gerekiyor. Mardin Belediyesi ceza olarak uyguladığı para yaptırımı ile kötü niyetli kişiler önünü kesiyor. Bunun dışında ceza kesilen kişiler bu yardımları faizi ile birlikte yoksul ve muhtaç vatandaşlara ödemek zorunda.

Mardin Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin Belediyesi gıda yardımı ile dar gelirli ve yoksul ailelerin daha sağlıklı geçirmelerini mümkün hale getiriyor. Bunun dışında gıda yardımı yapmaya karar verirler kişilere peynir, yağ, makarna, zeytin, mercimek, bulgur gibi temel besin malzemeleri içeren erzak kolileri de dağıtıyor. Bu koliler ihtiyaç sahibi kişilerin ev adresine en kısa sürede teslim ediliyor. Mardin Belediyesi gıda ve erzak yardımına bağlı olan belediyeden e-devlet üzerinden başvurabilme hakkına sahip oluyor. Yapılan başvuru esnasında kişilerin başvuru formunda bulunan sosyal yardım türlerinden gıda yardım seçeneğini işaretlemesi gerekiyor.

Mardin Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin Belediyesi erzak yardımı ile dar ve yoksul gelirli vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Erzak yardımı yapmaya karar verilen kişilere temel ihtiyaçlar baz alınarak koliler dağıtılıyor. Ayrıca bu kolileri ihtiyaç sahibi kişilerin ev adresine kadar götürülüyor. Erzak yardımı yararlanmak isteyen kişi bağlı olduğu belediyeye giderek yararlanmak istediği sosyal yardımı ilgili birimlere iletilmesi gerekiyor.

Mardin Belediyesi Süt Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mardin Belediyesi'nin süt yardımı başvurusu bulunmamaktadır.

Mardin Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Alınan bilgiler neticesinde Mardin Belediyesi yılda 2 defa ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolisi dağıtıyor. Kişi yardım kolisine başvurabilmek için belediyeye giderek ya da belediyenin resmi internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurarak sosyal yardımlardan yararlanma hakkına sahip oluyor.

Mardin Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu

Mardin vefa sosyal destek grubu sayesinde yaşlılara koronavirüs pandemi sürecinde el uzattı. Koronavirüs pandemisi döneminde evde kalmaları sağlıkları için önemli olan yaşlılara, kronik hastalara ve engellilere yardım götüren Mardin Belediyesi vefa sosyal destek grubu gönüllüleri bu süreçte kimsesiz yaşlılara hastalar ve 65 yaş üstü vatandaşlara sahip çıktı. Kimsesiz yaşlılar, kronik hastalar ve engelliler 112, 155 ya da 156 numaralı hat üzerinden gönüllülere ulaşarak temel ihtiyaçlarını söylüyor. Mesela eczaneden ihtiyacını karşılayamayan yaşlılar, gönüllüleri arayarak bu zor durumla karşı tarafı iletiyor. Gönüllüler marketten ekmek ve bankadan para çekerek bu kişilerin ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca yoksullardan ücret talep etmeyen Mardin Belediyesi vefa sosyal destek grubu gönüllüleri kişilerin alışverişini de yapıyor.

Mardin Belediyesi Hasta Ve Yaşlılara Destek

Mardin Belediyesi vefa sosyal destek grubu ile koronavirüs pandemisi döneminde hasta ve yaşları destek olmayı ihmal etmedi. Mardin'de yaşayan kronik hastalar pandemi sürecinde vefa sosyal destek grubunu arayarak yardım talep etme hakkına sahip oldu. Yani kronik hastalar, engelliler ve yaşlılar vefa sosyal destek grubunu arayarak yardıma muhtaç oldukları konuyu ilgili birimlere söylüyor.

Mardin Belediyesi Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Alınan bilgiler neticesinde SGK kaydı olmayan muhtaç vatandaşlar ya da düzenli geliri olmayan kimsesiz yaşlılar dışında kronik hastalar, engelliler, asker, şehit ve gazi yakınları, yetimler, kimsesizler, hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri asgari ücretin altında olanlar, öksüzler bağlı oldukları belediyenin yardımlarından yararlanma hakkına sahiptir. Ayrıca bu kişi kimsesiz olduğuna ve muhtaç olduğuna dair belgeleri kanıtları ile birlikte belediyeye ya da bazı kurumlara teslim etmeli. Mesela geliri olmayan ya da yoksul olan dul kadınların eşlerine dair ölüm belgesini ya da deprem, yangın ve sel gibi afetzedelere mahsur kalan kişilerin bilirkişi raporunu belediyeyi götürmeleri gerekli. Mardin ilçe belediyesi bu belgeleri inceledikten hemen sonra başvuru sahibinin maddi durumunu araştırarak evine yetkili birimleri gönderiyor. Bunun ardından teslim edilen belgelerin doğruluğu araştırılarak yetkili kişiler vatandaşın evine gidip sosyo ekonomik durumu yerinde görmek için rapor hazırlıyor. Belediyeye giden rapor değerlendirme kurulu ile birlikte incelemeye alınarak salt çoğunluk kararıyla kişinin yardıma muhtaç olup olmadığı karar veriliyor.

Mardin Belediyesi Esnaf Destek Paketi

Mardin Belediyesi koronavirüs salgını döneminde esnaf destek paketi ile esnaflarını rahat bir nefes aldırdı. Koronavirüs salgınında esnaflarını unutmayan Mardin Belediyesi, para ve gıda yardımı yapmaya devam ediyor. Pandemiden dolayı ekonomik sıkıntı yaşayan esnaflara yardım eli uzatan Mardin Belediyesi, bu kişilere para yardım yapmayı da ihmal etmedi. Bu pakete başvurmak isteyen esnafların ise Mardin Belediyesine bizzat giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Bu makalemizde Mardin Belediyesi sosyal yardımların da dair merak edilen tüm soruları yanıtladık. Sizde Mardin il sınırları içerisinde yaşıyorsanız belediyenin nakdi ve aynı yardımlarına dair soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına bırakabilirsiniz.