1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Malatya'da Üretimde Kadın Eli Konulu Panel Düzenlendi
Malatya'da Üretimde Kadın Eli Konulu Panel Düzenlendi

Malatya'da Üretimde Kadın Eli Konulu Panel Düzenlendi

A+A-

Üretimde Kadın Eli Konulu Panel Düzenlendi

Tarımsal üretimimin desteklenmesi ve kadın yapımcıların ekonomide yer almasının arttırılması ve özendirilmesi hedefiyle "Üretimde Kadın Eli" konulu panel düzenlendi.

Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı doğrultusunda organize edilen Üretime Kadın Eli paneli Malatya Ticaret Borsası (MTB) Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Programa, Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Malatya Ticaret Borsa (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Kırımızı Et Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Tanyeli, Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Aynur Oğuzhan, tarım yapımcıları ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Açılış Konuşması gerçekleştiren, Malatya Tarım Platformu, Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak Türkiye'de ilk kez bu tür bir programa imza attıklarını belirterek, "Bizler bu tür mühim bir günde yalnız bırakmadığınız amacıyla, tüm üyelerimiz adına sizlere teşekkür ediyorum. Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan bizlere ev sahipliğinden ötürü teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. İhsan Akın, "Bu gün panelimizde yapımcılarımız girişimci kadınlarımız her alanda sizin içinizde olan hanım efendiler bu işleri nasıl başardıklarını anlatacaklar" şeklinde konuştu.

Kadınların Üretimde Emekli Büyük

Akın, üretim hususlarına da ilişki ederek, kadınların üretimde emeklerinin büyük olduğunu vurguladı.

MTB Başkanı Ramazan Özcan ise, "Bu gün panelistlerimizin akademik kariyeri olmaya bilir, ama problemlerin gerçekte kendi mesleklerinde ve alanlarında ne kadar mühim kariyer yaptığını şimdi hep beraber dinleyeceğiz" dedi. Özcan, " 8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun" ifadelerini kullandı.


Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit de, 8 Mart dünya kadınları gününü kutladı. Macit, " Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı doğrultusunda düzenlenen Üretimde Kadın Eli panelinden için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu


Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise, " Annelerimiz ve bacılarımız mühim. Biz Battalgazi Belediyesi olarak,31 Mart'tan itibaren şunu hedefledik. Genellikle Battalgazi eyaletinde olan bayanlarımız amacıyla, neler yapabiliriz diye çalışma başlattık. AK Parti Battalgazi ilçe başkanlığı yaptığım dönemde vekillerimizle daha eskiden yapmış olduğumuz köy ziyaretlerinde genellikle köylerin boşaldığını ve şehre göç almış olduğunu gördük. Köyde istihdam sağlamak adına neler yapabilir adı altında Malatya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ile bu husus ile ilgili görüştük kendine teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kadınların Değerini Ne Kadar İyi Bilirsek Dünya O Kadar İyi Hale Gelecektir.

Daha sonra konuşan Malatya Valisi Aydın Baruş da, "Bizler gerçekte kadınların değerini ne kadar iyi bilirsek dünya o kadar iyi hale gelecektir. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması amacıyla emek sarf etmiş kadınlarımızın payı büyüktür. Bu uğurda erkeklerin yanı sıra dağ gibi duran hayattaki en kıymetli varlıklar kadınlardır. Vatan ve milletin bağımsızlığı kardeşliği amacıyla fedakarlık gösteren kadınlarımız en iyisine layıktır" diyerek, " Bütün şehit annelerimizde ellerinde öpüyorum. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlama ediyorum" diye konuştu.
Protokol konuşmalarından sonra panelde geçildi.

Panele Katılan Kadınlara Karanfil Dağıtıldı


Türkiye'de İlk defa gerçekleştirildiği belirti edilen Üretimde Kadın Eli panelinde, Kübra Aslan, Şehriban Şahin, Hayriye Duman, Leyla Balal, Gülnaz Alp, Diler Yıldırım, Hatun Üstün ve Selma Öleş konuşma yaptı.
Programda, programa katkıda bulunanlara plaket takdim edilirken, protokol üyeleri doğrultusunda da kadınlara karanfil dağıtıldı.